O interpretację ogólną przepisów podatkowych będzie mógł wystąpić każdy podatnik

Od stycznia minister finansów będzie wydawał interpretacje ogólne nie tylko z własnej inicjatywy, ale też na wniosek podatnika

Publikacja: 19.12.2011 08:31

O interpretację ogólną przepisów podatkowych będzie mógł wystąpić każdy podatnik

Foto: Fotorzepa

Znany jest już projekt rozporządzenia w sprawie wzoru takiego wniosku. Będzie sporządzany na formularzu ORD-OG.

Obecnie resort finansów interpretacje ogólne wydaje tylko z urzędu. Jest ich niewiele, dlatego ustawodawca postanowił zmobilizować fiskusa do częstszego wyjaśniania podatkowych zawiłości. Ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (zmieniająca ordynację podatkową) wprowadziła możliwość składania wniosku o wydanie interpretacji ogólnej.

Powodem będzie niejednolite stosowanie przepisów prawa podatkowego w decyzjach, postanowieniach i interpretacjach indywidualnych wydanych przez fiskusa w takich samych stanach faktycznych i prawnych (lub dotyczących przyszłych zdarzeń).

Jak wynika z opisu do części F nowego formularza, wnioskodawca musi podać przykłady takich zdarzeń, wskazać sygnatury rozbieżnych decyzji, postanowień i indywidualnych interpretacji, ich datę oraz nazwę organu, który je wydał. Wnioskodawca powinien też wymienić przepisy, które wymagają wydania interpretacji ogólnej. I oczywiście opisać zagadnienie, które go interesuje. Jeśli nie zmieści się w jednym formularzu, musi wypełnić też załącznik ORD-OG/A.

Obecnie resort finansów wydaje interpretacje ogólne tylko z urzędu

Ministerstwo Finansów przygotowało też projekt rozporządzenia w sprawie upoważnienia do wydawania postanowień o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosków o interpretacje ogólne. Będzie to możliwe, gdy z wstępnej analizy wniosku wynika, że nie zostały spełnione ustawowe przesłanki wydania interpretacji. Postanowienie o odmowie wyda właściwy dyrektor izby skarbowej. Będzie na nie przysługiwało zażalenie rozpatrywane przez ministra finansów, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Fiskus może często korzystać z tej możliwości. Z odpowiedzi MF wynika bowiem, że wnioskodawca musi wskazać przykłady niejednolitego stosowania prawa w identycznych stanach faktycznych. Szkopuł w tym, że zawsze różnią się one od siebie jakimiś szczegółami.

etap legislacyjny: uzgodnienia zewnętrzne

Zobacz serwisy:

» Dobra Firma » Podatki i księgi » W urzędzie skarbowym » Interpretacje podatkowe

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Interpretacje, orzeczenia podatkowe

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem