Istotne dla nas informacje można jednak spróbować odczytać. W tym celu trzeba włączyć w przeglądarce widok źródła strony internetowej. Czasem pomóc może także przejrzenie wniosków podatników, które są dostępne w formacie pdf.
Interpretacje indywidualne po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz innych podmiotów wskazane w jej treści są publikowane w serwisie internetowym Ministerstwa Finansów.
Odpowiedzi trzeba publikować
Wynika to z art. 14i ordynacji podatkowej. Serwis MF umożliwia dostęp zarówno do bieżących, jak i archiwalnych interpretacji (wydanych na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca 2007) za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki temu podatnicy, którzy mają wątpliwości dotyczące wykładni przepisów podatkowych, mogą sprawdzić, jak rozumieją je organy podatkowe.
Jak każda strona internetowa dokumenty publikowane w serwisie Ministerstwa Finansów zawierają kod HTML, który odpowiada głównie za strukturę danej strony. Przeglądarka internetowa interpretuje kod źródłowy strony, dzięki czemu wie, jak dana treść ma zostać przedstawiona, np. w formie akapitu lub tabeli. Jednakże sam kod HTML nie jest widoczny w oknie przeglądarki ani też po wydrukowaniu zawartości strony.
Zdarzają się pomyłki
Podstawą wspomnianego kodu są znaczniki. Ich budowa składa się z nazwy znacznika umieszczonej w nawiasach ostrokątnych. Dla przykładu, kod „Dobra Firma” odpowiada za wyświetlenie pogrubionego napisu „Dobra Firma”. Przeglądarki internetowe zostały skonstruowane tak, aby traktować niemal każdy tekst umieszczony w nawiasach ostrokątnych jako znacznik kodu HTML. W konsekwencji tekst „” umieszczony w kodzie źródłowym strony internetowej zostanie przez przeglądarkę zignorowany i nie pojawi się na ekranie komputera.