Reklama
Rozwiń

Wydając interpretację, fiskus musi wyjaśnić treść przepisów

Odpowiedź organu ma być tak sformułowana, aby podatnik uzyskał informację co do trafności jego stanowiska, a sama interpretacja ma wyjaśnić w wyczerpujący i rzetelny sposób, jakie przepisy znajdą zastosowanie w danej sprawie

Aktualizacja: 12.05.2010 04:13 Publikacja: 12.05.2010 03:00

Red

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 kwietnia 2010 r., III SA/Po 178/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatniczka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgromadzenie wspólników podjęto uchwałę, zaprotokołowaną aktem notarialnym przez wnioskodawczynię, w której wspólnicy postanowili dokonać podziału spółki z o.o. poprzez wydzielenie ze spółki dzielonej spółki nowo zawiązanej na warunkach określonych w planie podziału (w drodze przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Następnie w tym samym akcie notarialnym wspólnicy nowo zawiązanej spółki podjęli uchwałę, w której postanowili zatwierdzić plan podziału spółki dzielonej oraz zatwierdzić treść umowy spółki nowo zawiązanej.

Podatniczka zastanawiała się, [b]czy notariusz sporządzający protokół z takiej czynności zobowiązany jest do pobrania od umowy spółki nowo zawiązanej PCC obliczonego od wartości kapitału zakładowego?[/b]

Zdaniem wnioskodawczyni notariusz protokołujący uchwałę o podziale spółki, w ramach której wspólnicy dokonują również akceptacji treści umowy nowo zawiązanej spółki z o.o., nie jest zobowiązany do pobrania jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych.

Innego zdania były organy podatkowe. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga okazała się uzasadniona.

Specyfika postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego polega między innymi na tym, że organ rozpatruje sprawę wyłącznie w ramach stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz wyrażonej przez niego oceny prawnej (stanowisko podatnika). Nie czyni w tym zakresie własnych ustaleń.

Opisany we wniosku stan faktyczny może się odnosić np. do działań planowanych przez podatnika, które jeszcze nie nastąpiły. W stosunku do tych tylko okoliczności wyraża następnie swoje stanowisko, które musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę.

Sąd przypomniał, że indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego powinna zawierać ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z jej uzasadnieniem prawnym. W przypadku negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja zawierać powinna wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem.

Rozstrzygnięcie organu musi spełniać wszystkie określone w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] wymagania. [b]Tylko łączne spełnienie wszystkich warunków formalnych wskazanych w art. 210 ordynacji podatkowej pozwala uznać, że dana decyzja interpretacyjna odpowiada prawu pod względem proceduralnym.

Wobec tego niewyczerpujące uzasadnienie decyzji indywidualnej uprawnia sąd do jej uchylenia.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 27 kwietnia 2010 r., III SA/Po 178/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono