Wydawałoby się, że odpowiedź twierdząca jest tu oczywista. Przegląd interpretacji podatkowych wskazuje, że fiskus miał co do tego wątpliwości
Nie ma wyłączenia
Pracodawcy, w celu pozyskania wyspecjalizowanej kadry, nierzadko inwestują w przyszłego pracownika zapewniając mu szkolenia, wypłacając stypendium lub zaopatrując szkoły, do których uczęszcza kandydat, w niezbędny sprzęt i wyposażenie.
W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) kosztami uzyskania przychodu mogą być tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów i jednocześnie nie zostały zakwalifikowane do grupy nieuznawanych za taki koszt.
Wydatki, które pracodawca ponosi na pozyskanie nowej kadry spośród m.in. uczniów i studentów, na pewno nie zostały wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT ani w art. 23 ustawy o PIT jako wyłączone z kosztów podatkowych.
Fiskus odmawiał, potem zmienił zdanie
Rozważenia wymaga tu więc, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem i osiągnięciem przychodów. Organy podatkowe nie są co do tego zgodne.