Nie są to usługi dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, wymienione w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, ani usługi robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o których mowa w § 7 rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 października 2011 (ILPP2/443-1064/11-2/AK).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonaniu i montażu mebli w stałej zabudowie w obiektach mieszkaniowych spełniających warunki społecznego programu mieszkaniowego sklasyfikowanego w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. We wniosku o interpretację przepisów prosiła o potwierdzenie, że tego typu usługi objęte są stawką VAT w wysokości 8 proc.
Izba uznała stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdziła, że do usług polegających na montażu trwałej zabudowy wnęk, mebli kuchennych, sprzętu, szaf i garderób w budynkach mieszkalnych lub mieszkaniach zastosowanie ma stawka VAT w wysokości 23 proc.
Nie można ich bowiem uznać za konserwację, remont, modernizację a także budowę, nie dotyczą bowiem substancji samego budynku. Stałą zabudowę należy uznać za wyposażenie budynku, a trwałe jej przytwierdzenie do ścian, podłoża i sufitu, pozostaje bez znaczenia, bo nie nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku.