Na szczęście nie jest to konieczne. Potwierdza to odpowiedź Izby Skarbowej w Katowicach z 27 maja 2008 r. (IBPB3/423-164/08/AM).
W tej sprawie chodziło o należność z tytułu najmu mieszkania. Została ona objęta nakazem zapłaty i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego. Właściwy organ egzekucyjny wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w trybie art. 824 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego.
Przepis ten mówi, że postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu, jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Lokator nadal mieszka i nie uiszcza opłat za korzystanie z lokalu. Należności narastają i nie są objęte sądowym nakazem zapłaty (nie ma szans na ich skuteczne wyegzekwowanie).
Izba zgodziła się, że „Dowodem do uznania całości wierzytelności, przysługujących względem dłużnika, za nieściągalne będzie (...) postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wydane przez właściwy organ egzekucyjny na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 ustawy – Kodeks postępowania cywilnego w odniesieniu tylko do części opłat za lokal.
Postanowienie to stanowi potwierdzenie sytuacji majątkowej dłużnika i pozwala uznać, iż nie dysponuje on majątkiem pozwalającym na zaspokojenie jakiejkolwiek wierzytelności”.