Taki jest wniosek z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 20 października 2011 (IPTPB3/423-128/11-4/GG).
Spółka wykupuje ubezpieczenia dla swoich pracowników wyjeżdżających w zagraniczne podróże służbowe. Zakres ubezpieczenia obejmuje m.in. pokrycie kosztów leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz tzw. ubezpieczenie assistance (świadczenie pomocy w razie ewentualnych trudności w trakcie podróży).
W zależności od rodzaju polisy kwota składki jest rozbita na poszczególne zakresy ubezpieczenia bądź podana w kwocie łącznej (odnoszącej się do całego zakresu ubezpieczenia). Spółka pytała, czy cała kwota składki jest kosztem uzyskania przychodu. W jej ocenie składki mogą zostać w całości zaliczone do kosztów podatkowych.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Stwierdziła, że pracodawca może zaliczyć do kosztów podatkowych tylko takie składki na ubezpieczenia pracowników, które dotyczą kategorii ryzyka wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o CIT.
Dlatego, jeżeli polisa ubezpieczeniowa wykupiona dla zatrudnionego odbywającego podróż służbową obejmuje swym zakresem również ubezpieczenie assistance (które nie zalicza się do grup ryzyka wymienionych w tym przepisie) i nie zawiera informacji, jaka część składki przypada na to ubezpieczenie, wydatek poniesiony w związku z zakupem całej polisy nie jest kosztem uzyskania przychodów.