Zakaz podglądania w Internecie

Ani policja ani tym bardziej przestępcy nie powinni mieć możliwości śledzenia aktywności użytkowników w sieci elektronicznej. Eurodeputowani chcą zagwarantować Internautom prawo do prywatności

Publikacja: 27.03.2009 16:00

Zakaz podglądania w Internecie

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Zwykłe kliknięcie myszką na odnośnik znajdujący się w portalu internetowym generuje dane, które potencjalnie mogą być użyte lub nadużywane przez osoby zajmujące się marketingiem, służby wywiadowcze czy złodziei tożsamości. Ogromny postęp jaki dokonał się w ostatnich latach w Internecie, zagraża prywatności jego użytkowników.

Dlatego posłowie Parlamentu Europejskiego zaapelowali do Rady UE i Komisji o podjęcie działań legislacyjnych, dla zagwarantowania anonimowości podczas korzystania z sieci elektronicznej. Tak, aby dane użytkowników internetu nie mogły być wykorzystywane przeciwko nim przez władze publiczne, ale także oszustów i złodziei.

Zdaniem parlamentarzystów, nowe przepisy powinny zostać przyjęte przez wszystkie państwa UE. [b]Powinny one przewidywać zakaz zdalnego przeszukiwania sieci bez wcześniejszego nakazu sądu[/b].

Parlamentarzyści zalecili także [b]ścisłe ograniczenie przypadków, w których organy rządowe mogą zażądać od prywatnej firmy internetowej ujawnienia danych użytkowników sieci[/b].

W przypadku przedsiębiorców gromadzących bez autoryzacji dane internautów, szczególnie dla działań marketingowych, [b]eurodeputowani chcą ograniczyć zakres informacji wymaganych w cyberprzestrzeni[/b].

Parlament wezwał państwa członkowskie do bezwzględnej walki z cyberprzestępcami, dokonującymi oszustw i kradzieży tożsamości w sieci. Adres poczty elektronicznej, nick, czy konto na stronie internetowej stają się bowiem obecnie kolejnymi elementami tożsamości Europejczyków.

Nowe przepisy powinny także zachęcić producentów sprzętu komputerowego do fabrycznego instalowania oprogramowania chroniącego dzieci przed niepożądanymi treściami, szczególnie przed grami internetowymi.

[b]Eurodeputowani sprzeciwili się zbyt pochopnej zgodzie na monitorowanie Internetu przez policję, w celu przeciwdziałania terroryzmowi[/b]. Ich zdaniem powszechne odczucie zagrożenia nie może być wykorzystywane do wprowadzenia, postulowanej ostatnio, kontroli wypowiedzi w sieci. W razie przyjęcia niewystarczająco precyzyjnych przepisów mogłoby to oznaczać otwarcie furtki dla legalnej inwigilacji internautów. To zaś z kolei mogłoby prowadzić do zdławienia demokracji przez ograniczenie swobody dyskusji politycznej, odbywającej się w przestrzeni wirtualnej.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku