Rz: W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Na czym będą polegać zmiany związane z uczestnictwem w grach w sieci?
Piotr Płachta: Jedną z proponowanych zmian jest możliwość urządzania zakładów wzajemnych przez Internet. Nowelizacja przewiduje jednocześnie zakaz uczestniczenia w grach internetowych z wyjątkiem zakładów wzajemnych urządzanych na podstawie polskiego zezwolenia. Zapis ten wraz z przepisami kodeksu karnego skarbowego stanowić może zarzewie istotnych sporów prawnych.
Jak będzie wyglądać odpowiedzialność gracza?
Oceniając potencjalne skutki nowelizacji, Ministerstwo Finansów podkreśliło, że zakazowi uczestniczenia w grach w sieci kierowanemu do gracza odpowiadają zakazy określone w kodeksie karnym skarbowym. Dotyczy to przepisów sankcjonujących m.in. uczestnictwo w zagranicznym zakładzie wzajemnym albo w zakładzie wzajemnym urządzanym wbrew przepisom. Oba przestępstwa skarbowe można popełnić tylko umyślnie, gracz musi mieć zatem świadomość, że uczestniczy w zakładzie wzajemnym, który prowadzony jest np. bez polskiego zezwolenia.
Czy można ukarać gracza, jeśli nie wiedział, że bierze udział w grze organizowanej bez zezwolenia?