Dziennik Ustaw z datą 31 grudnia 2011 r. i gwiazdką oznaczającą ostatni wydrukowany numer może być gratką dla kolekcjonerów. Zakończy bowiem epokę papierowych publikatorów, w których ogłaszane są obowiązujące akty prawne.
Koniec papieru
– Potwierdzam, że 1 stycznia 2012 r. Polska dołączy do grupy krajów, które całkowicie zinformatyzowały publikowanie przepisów prawa. Nie tylko Dziennik Ustaw i Monitor Polski, ale także inne dzienniki urzędowe będą oficjalnie wydawane wyłącznie w wersji elektronicznej – deklaruje Maciej Berek, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Termin rezygnacji z wydań papierowych zadekretował parlament, nowelizując ustawę o ogłaszaniu aktów normatywnych. Wnosił o to rząd, wskazując na kilkunastomilionowe oszczędności.
Dziś Dzienniki Ustaw i Monitor Polski ukazują się w dwóch wersjach: drukowanych zeszytów oraz elektronicznej, na portalu internetowym RCL. Obie są urzędowym autentycznym źródłem prawa, z którego można się dowiedzieć wiarygodnie o treści przepisów.
Jak mówi prezes RCL, każdy Dziennik Ustaw ma kilka tysięcy egzemplarzy, prenumerowanych głównie przez urzędy administracji. Na stronie internetowej odnotowuje się milion wejść miesięcznie.