Mam pomysł na zupełnie nowatorskie rozwiązania w sposobie zaprojektowania serwisu internetowego (chodzi o e-sklep). Chcę go sprzedać, ale obawiam się, że kupujący po obejrzeniu projektu może po prostu skopiować pomysł i nic mi nie zapłaci. Poza tym, nawet gdy zgodzi się go kupić, chciałbym móc sprzedawać go również innym klientom. Czy mogę zarejestrować sam pomysł na rozwiązanie informatyczne w Urzędzie Patentowym? Jeśli nie, to w jaki inny sposób zabezpieczyć swe prawa do pomysłu? Zaznaczam, że nie chodzi mi o sam program komputerowy, ale raczej o pewien pomysł, który można zrealizować w różny sposób
– pyta czytelnik DF.
Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy pomysł na program może podlegać ochronie jak wynalazek. Zgodnie z prawem własności przemysłowej patenty są udzielane na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.
Nie można więc raczej traktować pomysłu jako wynalazku, tym bardziej że zgodnie z art. 28 ww. ustawy za wynalazki nie uważa się w szczególności: planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier, programów do maszyn cyfrowych, przedstawienia informacji.
Sam pomysł nie jest również chroniony prawem autorskim. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Przepisy precyzują, iż ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania. Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.