Zmieniona ma być regulacja sposobu doręczania pism elektronicznych. Obowiązujący przepis k.p.a. wymaga, aby urząd wysyłał e-mailem do adresata sam dokument. Ma być inaczej. Aby doręczyć dokument elektroniczny, urząd będzie przesyłał interesantowi na jego pocztę internetową informację o tym, że może on to pismo odebrać, wraz z adresem, pod którym może je pobrać, potwierdzając jego otrzymanie. W informacji znajdzie się też pouczenie o zasadach identyfikacji interesanta oraz o wymogu podpisania urzędowego poświadczenia odbioru w określony sposób. Chodzi z jednej strony o zapewnienie poufności korespondencji, z drugiej o to, aby odbiorca nie mógł się zapoznać z treścią pisma, dopóki nie potwierdzi jego odebrania. Interesant niezadowolony np. z decyzji mógłby jej wcale nie odbierać. Zaproponowany tryb obowiązuje zresztą w rozporządzeniu wykonawczym MSWiA do k.p.a., które jest z kodeksem niezgodne.
[srodtytul]Nie tylko e-podpis[/srodtytul]
Kolejna zmiana ma umożliwić urzędom stosowanie innych sposobów identyfikacji interesanta niż bezpieczny podpis elektroniczny oraz tzw. profil zaufany na ogólnopolskiej elektronicznej platformie ePUAP.W grę będzie wchodzić np. zwykły podpis elektroniczny czy też login i hasło. O wyborze decydować będzie organ administracji.Podobnie będzie z wnoszeniem podań i innych pism. Podanie będzie można dostarczyć poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą. Oczywiście uwierzytelnione, ale niekoniecznie, jak jest dzisiaj wymagane, bezpiecznym podpisem elektronicznym. Nowe rozwiązanie ma być prostsze i tańsze.
Na żądanie interesanta urząd obowiązany będzie potwierdzić otrzymanie podania w formie elektronicznej poprzez przekazanie mu – pod wskazany adres internetowy – urzędowego poświadczenia odbioru.
Inne zaprojektowane przepisy jasno mówią, że wezwania, postanowienia, zawiadomienia o sposobie załatwienia skargi i wniosku oraz decyzje administracyjne mogą być wydawane i doręczane w formie elektronicznej, pod warunkiem że będą opatrzone przez organ administracji bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Projekt daje szansę na rozwój e-administracji. Do przezwyciężenia jest jeszcze inna przeszkoda pozaprawna: