Wszystkie orzeczenia, w których Skarb Państwa był zastępowany przez Prokuratorię Generalną i które zostały jej doręczone, będą udostępnione na jej [link=http://bip.prokuratoria.gov.pl/orzeczenia_wydane_w_sprawach_pro/]stronie internetowej[/link].
- Nie ukrywam, że inspiracją stał się m.in. spór z adwokatem Józefem Forystkiem o dostęp do informacji publicznej - mówi prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda.
Mecenas Forystek zwrócił się o udostępnienie wyroków wydanych w sprawach reprywatyzacyjnych, w których brała udział Prokuratoria. Ta odmówiła, uzasadniając, że chodzi o informację przetworzoną, która wymaga wykazania, że jest szczególnie istotna dla interesu publicznego.
Również Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że informacja publiczna wymagająca sięgnięcia do akt sądowych jest informacją przetworzoną.
- Mimo wygranej w NSA doszliśmy do wniosku, że skoro jest zapotrzebowanie na taką informację, należy ją udostępnić - mówi prezes Marcin Dziurda. Wprowadzenie tej decyzji w życie wymaga jednak ogromnego nakładu pracy związanego z przygotowaniem, a w szczególności z anonimizacją orzeczeń archiwalnych gromadzonych od początku istnienia Prokuratorii.