W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwszy przeszczep macicy

Chirurdzy z Oksfordu przeprowadzili pierwszy w Wielkiej Brytanii przeszczep macicy. Biorczynią była 34-letnia kobieta, a dawczynią jej 40-letnia siostra.

Publikacja: 29.08.2023 10:53

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono pierwszy przeszczep macicy

Foto: Adobe stock

W lutym w sąsiadujących salach operacyjnych szpitala Churchill ponad 30-osobowy zespół przeprowadził dwie operacje, trwające około 17 godzin. Profesor Richard Smith, chirurg ginekolog, który kierował zespołem transplantacyjnym, od 25 lat prowadzi badania nad przeszczepem macicy. W rozmowie z BBC powiedział, że jest to ogromny sukces. "To były ogromne emocje. Potem chyba wszyscy się popłakaliśmy z radości”.

Chirurg transplantolog Isabel Quiroga, która kierowała zespołem wszczepiającym macicę, powiedziała, że ​​biorczyni jest przeszczęśliwa: „Jest absolutnie wniebowzięta. Ma nadzieję, że będzie mogła urodzić nie tylko jedno, ale dwoje dzieci. Macica funkcjonuje prawidłowo, a my bardzo uważnie monitorujemy postępy”.

Czytaj więcej

Mięsaki: Jak uratować kobiecość

Dwa tygodnie po operacji kobieta miała pierwszą miesiączkę. Podobnie jak inni pacjenci po przeszczepach musi przyjmować leki immunosupresyjne, aby zapobiec odrzuceniu tkanek. Ponieważ leki te niosą pewne ryzyko dla zdrowia, macica ma zostać usunięta po maksymalnie dwóch ciążach.

34-latka urodziła się z rzadką chorobą, zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH). W takich przypadkach macica nie występuje lub jest słabo rozwinięta, ale jajniki działają. Przed operacją kobieta przeszła wraz z mężem leczenie niepłodności i mają zamrożonych osiem zarodków, gotowych do transferu.
Koszt operacji, szacowany na 25 tys. funtów, pokryła organizacja charytatywna Womb Transplant UK.

Profesor Richard Smith, prezes Womb Transplant UK, powiedział, że zespół chce przeprowadzić 15 przeszczepów – pięciu od żywych dawczyń i 10 od dawczyń zmarłych w stanie śmierci mózgowej – ale na pokrycie wszystkich kosztów potrzebne będzie 300 tys funtów. „Obecnie w Wielkiej Brytanii jest ponad 15 tys. kobiet w wieku rozrodczym, które cierpią na bezwzględną niepłodność maciczną - albo urodziły się bez macicy albo przeszły histerektomię z powodu raka lub innych nieprawidłowości rozwoju macicy", powiedział prof. Smith.

Czytaj więcej

Polscy lekarze przeprowadzili jednoczesny przeszczep płuc i serca. Sukces po 20 latach

Jako pierwsza dziecko w wyniku przeszczepu macicy urodziła w 2014 roku 60-letnia Szwedka. Otrzymała macicę od przyjaciółki. Od tego czasu na całym świecie przeprowadzono 100 przeszczepów macicy i wskutek tych operacji urodziło się około 50 dzieci, głównie w USA i Szwecji, ale także w Turcji, Indiach, Brazylii, Chinach, Czechach, Niemczech i Francji.

Womb Transplant UK informuje, że z organizacją już skontaktowało się ponad 500 kobiet chętnych do przeszczepu macicy. Warunkiem znalezienia się na liście oczekujących było przejście leczenia niepłodności  i posiadanie zamrożonych zarodków, gotowych do transferu.

Innowacje
AI pokieruje protezą
Innowacje
Białka kluczowe przy nowotworach
Innowacje
Tabletka zamiast siłowni – naukowcy pracują nad lekiem zastępującym ćwiczenia
Innowacje
Dzięki AI pacjenci onkologiczni będą krócej czekać na radioterapię
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Innowacje
Polscy lekarze przeprowadzili jednoczesny przeszczep płuc i serca. Sukces po 20 latach
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży