Blisko 700 naukowców, lekarzy i studentów medycyny pochodzących z 77 krajów na 5 kontynentach zebrało się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a ponad 1000 uczestniczyło w konferencji wirtualnie. W ramach wspierania edukacji medycznej w krajach o niskich dochodach lub ogarniętych konfliktem zbrojnym konferencja była transmitowana na żywo także do uniwersytetów medycznych w Afryce – Ugandzie, Rwandzie i Lesotho, oraz w Ukrainie – Kijowie, Lwowie i Tarnopolu.
O historii i przyszłości medycyny opartej na danych naukowych (evidence-based medicine, EBM) opowiedział podczas wykładu inauguracyjnego twórca pojęcia EBM, prof. Gordon Guyatt z McMaster University w Kanadzie. Nowości ważne dla codziennej praktyki lekarskiej przedstawiło ponad 70 wybitnych ekspertów w poszczególnych dziedzinach chorób wewnętrznych – od kardiologii, poprzez pulmonologię, gastroenterologię, diabetologię i endokrynologię, nefrologię, hematologię, reumatologię, po choroby zakaźne, głównie z Europy i Ameryki Północnej.
Podczas sesji poświęconej sztucznej inteligencji w medycynie eksperci w dziedzinie technologii AI, m.in. prof. Bartłomiej Papież i prof. Alex Novak z University of Oxford oraz prof. Alejandro Frangi z University of Manchester zarysowali aktualne zastosowania i perspektywy rozwoju narzędzi AI dla opieki zdrowotnej. Dr Andrzej Ryś, współtwórca Europejskiej Przestrzeni Danych Medycznych (EHDS) i wieloletni dyrektor w Komisji Europejskiej, oraz prof. Piotr Szymański przybliżyli europejskie regulacje dotyczące korzystania z AI w medycynie.
Szczególnym wydarzeniem podczas MIRCIM był finał światowego konkursu dla młodych lekarzy – Young Talents in Internal Medicine World Contest, do którego zakwalifikowało się 120 lekarzy z 32 krajów. Zwyciężył dr Peter Todd ze Szkocji, a wśród wyróżnionych znaleźli się również Polacy: dr Aleksandra Raczyńska, dr Olgierd Dróżdż, dr Aleksandra Pilśniak i dr Marta Skoczyńska.