Dane Federacji ds. Żywności i Napojów (FDF) pokazują, że sprzedaż w UE spadła o 47 proc. - pisze BBC.

Spadek był w dużej mierze spowodowany zmianami w stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii, ale pandemia była również ważnym czynnikiem. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu jest „za wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek zdecydowane wnioski" na temat długoterminowego wpływu brexitu na brytyjski eksport żywności.

Rzecznik rządu podkreślił, że pandemia zmniejszyła popyt. - Najnowsze statystyki handlowe ONS pokazują, że zarówno w marcu, jak i kwietniu ogólny eksport do UE przekroczył średnie poziomy w 2020 r. – dodał Max Blain rzecznik rządu.

Jednak zdaniem przedsiębiorców winny nie jest wcale spadek popytu spowodowany przez pandemię, ale właśnie brexit.

Rachel Hicks, współzałożycielka i destylator w firmie Sky Wave Gin, powiedziała BBC, że „biurokracja dusi" jej firmę, a sprzedaż do UE „całkowicie spadła" w pierwszym kwartale 2021 roku, co oznacza, że jej obroty spadły o 30 procent. Wszystko przez nowe przepisy eksportowe, które weszły w życie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zdaniem Hicks europejski rynek zostanie zajęty przez producentów z Azji i będzie bardzo trudno na niego powrócić firmom z Wielkiej Brytanii.

W podobnej sytuacji jest Graham Flannigan z Berwick Shellfish w Northumberland. Powiedział, że jego eksport owoców morza „drastycznie spadł" głównie z powodu brexitu i skutków blokad na początku roku. Brytyjskie towary na eksport do UE muszą przechodzić kontrole i ponowną certyfikacje, co dla sprzedawców świeżych owoców morza oznacza całkowitą blokadę eksportu do UE.

Według szefa FDF Dominic Goudie, powiedział, że spadek eksportu był „katastrofą" dla branży. Według FDF epidemia Covid-19 "dołożyła się" do tej katastrofy i spowodowała spadek o około 10-15 proc. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. – zanim Covid stał się czynnikiem wpływającym na handel międzynarodowy – eksport sera spadł o 72 proc.; sprzedaż ryb spadła o 52 proc., a czekolady o 37 procent.

Eksport żywności i napojów do prawie wszystkich krajów UE znacznie spadł w pierwszym kwartale w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - pisze BBC. Największym ciosem dla branży była wymiana handlowa z Irlandią - zwykle największym rynkiem zagranicznym w sektorze. Spadła o ponad 70 proc., ale sprzedaż do Niemiec, Hiszpanii i Włoch również spadła o ponad połowę.

Przez dziesięciolecia Wielka Brytania sprzedawała Unii Europejskiej więcej żywności i napojów niż reszta świata razem wzięta.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ