Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Senyk podczas przemówienia na posiedzeniu Komitetu Wspierania Eksportu i Inwestycji Kijowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, informuje agencja Unian:

„Każda ukraińska firma, która ponosi straty z powodu ograniczeń ze strony Republiki Białorusi, może natychmiast zwrócić się do nas o pomoc. A my wraz z resortem gospodarki postaramy się znaleźć alternatywny rynek zbytu" – powiedział Senyk.

Zapewnił, że rząd rozmawia już z wieloma państwami afrykańskimi, które mogą stać się nowymi rynkami dla ukraińskich towarów. Według Kijowa wiele krajów wykazuje zainteresowanie importem ukraińskiej żywności i wyrobów przemysłowych.

26 maja Ukraina zawiesiła połączenia lotnicze z Białorusią i zamknęła swoje lotniska i niebo dla białoruskich samolotów. Była to reakcja na zmuszenie przez reżim białoruski do lądowania w Mińsku samoloty lecącego z Aten do Wilna i uwięzienie białoruskich opozycjonistów podróżujących tym samolot.

W odpowiedzi Białoruś wprowadziła obowiązkowe koncesje na szereg towarów importowanych z Ukrainy: wyroby cukiernicze, czekoladę, soki, piwo, płyty wiórowe i pilśniowe, tapety, papier toaletowy i opakowania, cegły, płytki ceramiczne, maszyny rolnicze do siewu, pralki, meble i wiele innych.

Białoruś jest jednym z 230 krajów, z którymi obecnie handluje Ukraina. Szczególnie dobrze, dzięki umowie stowarzyszeniowej, handluje się naszym wschodnim sąsiadom z Unią. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku ukraiński eksport do Wspólnoty zwiększył się o prawie jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Mówił o tym premier Denis Szmygal: „To dodatkowe 2,7 miliarda dolarów przychodów z ukraińskiego eksportu. Teraz ten eksport jest na rekordowym poziomie, a Unia pozostaje naszym głównym partnerem handlowym. Będziemy nadal pracować, aby ukraińscy przedsiębiorcy mieli jak najpełniejszy dostęp do rynków Europy i nie tylko".

Ukraiński rząd spodziewa się w tym roku istotnej aktualizacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, a konkretnie jej części handlowej.

Według najnowszej rządowej prognozy rozwoju gospodarczego i społecznego Ukrainy na lata 2022-2024, eksportu towarów i usług w 2022 r wzrośnie o 6,5 proc. Za dwa lata o 7,7 proc., a o 7,9 proc. w 2024 roku.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

W 2020 roku Ukraina otworzyła 12 nowych rynków dla eksportu produktów, zatwierdziła 35 certyfikatów eksportowych i przeszła 2 audyty Unii Europejskiej dotyczące systemu oceny kontroli państwowej nad produkcją ryb i przetworów rybnych, mięsa drobiowego i przetworów drobiowych.

Ujemne saldo handlu zagranicznego Ukrainy w 2020 r. zostało zredukowane do 4,88 mld dol. z 10,75 mld dol. na koniec 2019 r.