Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. To również dwa z czternastu dni ustawowo wolnych od pracy. W tym czasie zamknięta jest większość instytucji oraz sklepów. W przypadku tych drugich zastosowanie ma ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy oraz ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny 2025: Większość sklepów będzie zamknięta
Ostatnie zakupy przed Wielkanocą można zrobić jeszcze w Wielką Sobotę. Sklepy, zgodnie z przepisami, mogą być jednak otwarte w tym dniu nie dłużej niż do godz. 14.00. Zazwyczaj jednak są zamykane o godz. 13.00 lub 13.30 i w związku z tym nie warto zostawiać większych zakupów na ostatnią chwilę.
W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny wszystkie dyskonty, sklepy wielkopowierzchniowe oraz te w centrach handlowych będą zamknięte. Zakupów nie będzie więc można zrobić w takich sieciach jak Lidl, Biedronka, Netto, Kaufland czy Auchan.
Czytaj więcej
W Wielką Sobotę, 19 kwietnia większość supermarketów, hipermarketów i dyskontów będzie pracować d...
Wynika to z zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z jej art. 4, „Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta […] jest zakazane”. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary, o których wspomina art. 10 ustawy: „Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł”.