Body Shop zamknie 75 sklepów i zwolni setki pracowników

Sieć The Body Shop zamknie w nadchodzących tygodniach 75 sklepów w Wielkiej Brytanii i zwolni 489 pracowników. Oznacza to, że w połączeniu z cięciami kosztów w centrali firmy zwolnionych zostanie od 750 do 800 osób.

Publikacja: 29.02.2024 17:54

Body Shop zamyka sklepy

Body Shop zamyka sklepy

Foto: Bloomberg

The Body Shop pozostawi otwarte 116 sklepów w Wielkiej Brytanii. Na początku tego miesiąca brytyjski oddział globalnej sieci kosmetycznej zostało objęte postępowaniem upadłościowym – przypomina BBC.

Sklepy zostaną zamknięte przez najbliższe cztery do sześciu tygodni. Firma FRP Advisory, która zarządza restrukturyzacją, oświadczyła, że „wesprze wszystkich pracowników, których to dotyczy, w przypadku roszczeń skierowanych do Redundancy Payments Service (brytyjska instytucja świadcząca usługi dotyczące odpraw z tytułu zwolnienia)” – informuje BBC.

Czytaj więcej

Słynna marka kosmetyczna na zakręcie. Zarząd przymusowy i zamknięcia sklepów

„Podejmując szybkie działania mające na celu dostosowanie rozmiaru portfolio sklepów The Body Shop w Wielkiej Brytanii, ustabilizowaliśmy jego działalność” – powiedział Tony Wright z FRP Advisory. „Pozostajemy w pełni skupieni na badaniu wszystkich opcji umożliwiających dalszy rozwój naszej firmy” - dodał.

Body Shop — od naturalnych kosmetyków do kosmetycznego koncernu

The Body Shop został założony w brytyjskim Brighton w 1976 roku przez nieżyjąca już Anitę Roddick, która otworzyła pierwszy sklep w nadmorskim kurorcie. Znana ze swoich naturalnych produktów kosmetycznych i sprzeciwu wobec testowania ich na zwierzętach, w kolejnych latach szybko się rozwinęła. Anita Roddick i jej mąż Gordon sprzedali firmę za 880 milionów funtów francuskiemu gigantowi kosmetycznemu L'Oreal w 2006 roku, ku wielkiemu rozczarowaniu części lojalnych klientów, którzy postrzegali działalność francuskiego giganta kosmetycznego jako sprzeczną z etosem The Body Shop.

Czytaj więcej

L'Oreal zamyka sklepy. Klienci przestali przychodzić

Od tego czasu The Body Shop dwukrotnie zmieniał właścicieli, ostatnio pod koniec 2023 r. został kupiony przez niemiecki fundusz private equity Aurelius. W ciągu kilku tygodni firma podjęła decyzję restrukturyzacji po słabej sprzedaży w okresie Bożego Narodzenia i stycznia tego roku.

Lush i Rituals — największa konkurencja The Body Shop

Niezwykle popularny w latach 80. i 90. The Body Shop radził sobie coraz gorzej wraz z pojawieniem się na rynku konkurentów oferujących kosmetyki naturalnych, w tym Lush i Rituals.

The Body Shop ma obecnie około 3000 sklepów w ponad 70 krajach na całym świecie.

Problemy finansowe brytyjskiego oddziału Body Shop mają nie mieć wpływu na franczyzy w innych krajach, w tym także w Polsce, gdzie nie ma na razie mowy o zamykaniu sklepów.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki