IKEA przeznaczy pół miliarda złotych na obniżki cen połowy produktów

Nie chodzi o promocje, ale cięcie regularnych cen tysięcy produktów. Do końca sierpnia akcja ma objąć połowę asortymentu sklepów sieci.

Publikacja: 23.01.2024 15:15

IKEA przeznaczy pół miliarda złotych na obniżki cen połowy produktów

Foto: Bloomberg

IKEA wdrożenie planu obniżania cen zaczęła we wrześniu 2023 r., początkowo objął on 500 produktów. Akcja była stopniowo rozszerzana, by w całym roku finansowym 2024, kończącym się w sierpniu, objąć ok 5 tys. produktów, czyli połowę asortymentu. Firma podkreśla, że nie chodzi o czasowe promocje, a obniżki cen regularnych, bez terminu zakończenia ich obowiązywania.

- To nasza odpowiedź na obecne wyzwania związane ze wzrostem cen i sytuacją gospodarstw domowych. Średnio obniżka może wynieść ok. 19 proc. - mówi Katarzyna Broniarek-Niemczycka, odpowiedzialna za komunikację w IKEA Polska.

Czytaj więcej

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. Ryzyko porażenia prądem

Firma podkreśla, że jest to możliwe dzięki szeregom akcji optymalizacji kosztów, tak na poziomie produkcji, jak i logistyki. Wdrożenie jest prowadzone teraz, gdy uspokoiła się sytuacja z przerwanymi łańcuchami dostaw, co wywołała pandemia. Spowodowało to wzrost cen wielu kategorii oraz kłopoty z dostępnością niektórych kategorii.

- Z badań wynika, że Polska jest w czołówce państw z najwyższym poziomem obaw o wzrost cen. Wiele osób boi się o finanse bardziej niż o własne zdrowie, co pokazuje jak trudna jest sytuacja — mówi Magdalena Krokowska-Wicherek, dyrektorka regionu w IKEA Retail.

Firma podkreśla, że nie dotykają jej zawirowania związane z obecnym kryzysem wywołanym sytuacją w regionie Morza Czerwonego, ponieważ produkcja jest w dużym stopniu prowadzona w Europie. Polska jest drugim globalnie, po Chinach, dostawcą produktów do sklepów tej sieci.

- Ceny obniżamy zarówno w przypadku drobniejszych akcesoriów, jak i mebli - chodzi zarówno o sofy jak i zabudowy kuchenne - mówi Tomasz Wiąz, dyrektor Regionu Warszawa Targówek w IKEA.

Największym wyzwaniem jest obecnie obniżanie cen mebli z drewna, ponieważ z tym surowcem są wciąż kłopoty. Jednak w miarę uspokajania się sytuacji na rynku drewna obniżki obejmą w szerszym zakresie także tę kategorię produktów. Obniżki objęły nawet dania w restauracjach w sklepach IKEA, które dla wielu klientów są obowiązkowym puntem każdej wizyty w sklepie.

Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki
Handel
Carrefour rusza z zaskakującą promocją. 150 zł za koszyk warty 1,5 tys. zł
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Cyberoszuści coraz częściej biorą za cel polskich konsumentów