W sieci Kaufland trwa spór zbiorowy związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy z pracodawcą, czyli spółką Kaufland Polska Markety. Prowadzone mediacje nie spełniły oczekiwań strony związkowej, w związku z czym końcówka roku zapowiada się nieprzyjemnie dla firmy.
Negocjacje bez sukcesu związków
- Przebieg mediacji 7 grudnia, oraz prezentowane przez spółkę Kaufland stanowisko wobec postulatów, które zgłosiliśmy w ramach procedury sporu zbiorowego, jest tego rodzaju, że organizacja związkowa uznała przeprowadzenie strajku ostrzegawczego za uzasadnione i konieczne. Pracodawca otrzymał zawiadomienie o terminie przeprowadzenia strajku ostrzegawczego, jest prawnie zobowiązany do umożliwienia pracownikom podjęcie akcji w godzinach jego trwania. Prawo do strajku jest prawem człowieka, gwarantowanym przez prawo krajowe i międzynarodowe – stwierdzają związkowcy w zamieszczonej na Facebooku informacji o strajku.
Czytaj więcej
Działający w Kauflandzie związek zawodowy Konfederacja Pracy domaga się od firmy zwiększenia obsady sklepów. I zamierza protestować.
Strajk ostrzegawczy odbędzie się 30 grudnia 2023 r. w godzinach 12-14. OPZZ Konfederacja Pracy zachęca do udziału w nim wszystkich pracowników niezależnie od przynależności związkowej. Akcja strajkowa odbywa się tuż przed kolejną rundą mediacji, planowaną na 4 stycznia, w czasie której związek zawodowy liczy na wynegocjowanie podwyżek, zwiększenia zatrudnienia i odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (związkowcy twierdzą, że odpisy na ZFŚS są niższe niż nakazują przepisy). Postulowana przez związek podwyżka to 1200 zł miesięcznie na pracownika.
„Nie chcemy być tanią siłą roboczą”
Związkowcy w informacji o strajku zauważają, że pracownicy sklepów Kaufland w Polsce zarabiają jedną trzecią tego, co pracownicy sklepów tej sieci w Niemczech. A także za Odrą pracownicy sieci domagają się podwyżek i strajkują.