Kłopoty dużej sieci polskich elektromarketów. Jest oświadczenie zarządu

NEONET, polska sieć elektromarketów, otworzyła nowy sklep i niespodziewanie złożyła w sądzie wniosek o restrukturyzację. I drugi, o… wszczęcie postępowania upadłościowego.

Publikacja: 01.12.2023 10:29

NEONET posiada już prawie 300 placówek w Polsce.

NEONET posiada już prawie 300 placówek w Polsce.

Foto: Maciej Kulczyński, PAP

NEONET wystartował w 2003 r. we Wrocławiu. Od tego czasu zbudował sieć blisko 300 sklepów stając się konkurentem trzech innych dużych graczy czyli Media Ekspert, Media Markt i Euro AGD. W ostatni czwartek, 30 listopada czwartek NEONET z pompą otwierał kolejny sklep, w Kępnie.

Spółka wymaga naprawy

W piątek, 1 grudnia, po tym jak media obiegła informacja o kłopotach NEONET, zarząd tej firmy poinformował, że 27 listopada złożył w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. – Celem złożonego wniosku nie jest rozpoczęcie postępowania upadłościowego – zapewnił zarząd NEONET.

Wyjaśnił, że decyzja o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe spółki. - Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez klientów, zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji – czytamy w jego oświadczeniu NEONET.

Zarząd spółki zapewnia, że w toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. - Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową – zapewnia zarząd NEONET.

Czytaj więcej

Przez oszczędności Polaków te sklepy zaczynają mieć problemy

Podkreśla przy tym, że złożona 27 listopada 2023 r. sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. - Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 r. – tłumaczy zarząd NEONET. I zapewnia, że jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.

Okazuje się jednak, że 28 listopada NEONET złożył w sądzie także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego (to o tym wniosku od rana informowały media). - Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między spółką, a jej kontrahentami – tłumaczy teraz w oświadczeniu zarząd NEONET. - Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, zarząd NEONET podjął decyzję o złożeniu obu wniosków - dodaje.

Podkreśla też, że zgodnie z przepisami wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności. To jego zdaniem „dobitnie pokazuje wolę spółki do jak najszybszego i skutecznego rozwiązania aktualnych trudności".

Te kłopoty to zaskoczenie

Kłopoty NEONET są zaskoczeniem dla rynku i klientów. Media przypominają, że jeszcze w czerwcu w wywiadzie na łamach Retailnet Andrzej Czarnecki, dyrektor rozwoju w NEONET opowiadał, że sieć otwiera 20-25 sklepów rocznie, jednocześnie prowadząc proces relokacji i przemodelowania istniejących już placówek, na bardziej atrakcyjne i optymalne z punktu widzenia biznesowego.

Na koniec roku obrotowego przypadającego na marzec 2023 r. NEONET poinformował o spadku przychodów z 2,91 mld zł do 2,76 mld zł, a także o zmniejszeniu kosztów operacyjnych z 2,89 mld zł do 2,74 mld zł. Zysk operacyjny firmy spadł z 25,25 mln zł do 12,4 mln zł, a w miejsce 22,22 mln zł zysku netto sprzed roku, pojawiła się strata w wysokości 1,48 mln zł.

Na swojej stronie internetowej NEONET kusi klientów rabatami, promocjami i przedświątecznymi przecenami.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki