Rząd obniżył do zera stawkę VAT na większość produktów spożywczych, głównie nieprzetworzonych, z dniem 1 lutego 2022 r. Początkowo na trzy miesiące, później obowiązywanie obniżki przedłużano jeszcze kilkukrotnie. Ale miała zostać cofnięta z końcem roku, podobnie jak inne elementy tarczy antyinflacyjnej.
- Jeśli będzie taka potrzeba i inflacja nie będzie spadała w satysfakcjonującym tempie, jesteśmy gotowi przedłużyć te tarcze. Mamy jednak nadzieję, że inflacja zacznie spadać. Zresztą to widać już ewidentnie. Liczymy, że w przyszłym miesiącu będzie to już poniżej 10 proc. – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
Czytaj więcej
Inflacja w sierpniu wyhamowała do 10,1 proc. rok do roku z 10,8 proc. w lipcu. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych, które w lipcu w ciągu miesiąca zmalały po raz pierwszy od półtora roku, w sierpniu stały w miejscu.
Obniżka z perspektywy konsumenta nie oznaczała może wielkich zmian cen, które i tak wciąż mocno w ujęciu rocznym rosną. Przy okazji sieci handlowe były kontrolowane czy wywiązują się z obowiązku obniżek cen. Sklepy musiały też przy kasach informować, że VAT na żywność został zniesiony decyzją rządu w ramach tarczy antyindflacyjnej.
Teraz handlowcy spekulują, że przyczyną zmiany podejścia może być choćby niedostatecznie szybki spadek inflacji. GUS pokazuje trend spadkowy, ale ceny w sklepach choć wolniej, to nadal znacznie rosną w ujęciu rocznym.