Brexit okazał się „katastrofą gospodarczą” dla brytyjskich i niemieckich firm

Brexit okazał się prawdziwą „katastrofą gospodarczą” dla powiązań handlowych i inwestycyjnych między Wielką Brytanią a Niemcami, prowadząc do spadku niemieckich inwestycji bezpośrednich i spadku znaczenia Wielkiej Brytanii jako partnera handlowego - twierdzą niemieccy ekonomiści.

Publikacja: 22.06.2023 10:12

Demonstracja przeciwników brexitu w Londynie

Demonstracja przeciwników brexitu w Londynie

Foto: PAP/EPA

Wielka Brytania opuściła jednolity rynek UE na początku 2021 r. „Brexit to ekonomiczna katastrofa dla obu stron” – powiedział Reuterowi Volker Treier, szef handlu zagranicznego w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (DIHK).

W ubiegłym roku Niemcy wyeksportowały do Wielkiej Brytanii towary o wartości 73,8 mld euro (80,57 mld dolarów), o 14,1 proc. mniej niż w 2016 r. W roku referendum Wielka Brytania była trzecim najważniejszym rynkiem eksportowym Niemiec, ale do 2022 r. kraj ten spadł na ósme miejsce. miejsce – powiedział Treier. Dodał, że jako partner handlowy – pod względem eksportu i importu – Wielka Brytania straciła od tego czasu jeszcze większe znaczenie, spadając z piątego na jedenaste miejsce.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Handel
Dyrektor Biedronki: Największe wyzwanie dla polskiego handlu? Demografia
Handel
Znany lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie. GIF podjął decyzję
Handel
Rosyjski import gwałtownie spada. Putin nie przekonał Chińczyków
Handel
Haribo porozumiało się z Lidlem. Słynne żelki wrócą do sklepów sieci
Handel
Wolimy kupować ubrania online. Znikają kolejne sklepy odzieżowe