Wielka Brytania opuściła jednolity rynek UE na początku 2021 r. „Brexit to ekonomiczna katastrofa dla obu stron” – powiedział Reuterowi Volker Treier, szef handlu zagranicznego w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (DIHK).
Czytaj więcej
Prezes Ryanaira, Michael O’Leary jest przekonany, że za 10-15 lat Wielka Brytania zdecyduje się na podpisanie umowy z Unią Europejską, która zapewni temu krajowi status przynajmniej podobny do tego, jaki mają Szwajcaria i Norwegia.
W ubiegłym roku Niemcy wyeksportowały do Wielkiej Brytanii towary o wartości 73,8 mld euro (80,57 mld dolarów), o 14,1 proc. mniej niż w 2016 r. W roku referendum Wielka Brytania była trzecim najważniejszym rynkiem eksportowym Niemiec, ale do 2022 r. kraj ten spadł na ósme miejsce. miejsce – powiedział Treier. Dodał, że jako partner handlowy – pod względem eksportu i importu – Wielka Brytania straciła od tego czasu jeszcze większe znaczenie, spadając z piątego na jedenaste miejsce.
Brexit: brytyjskie firmy przenoszą się do Niemiec
Zmniejszyła się również wielkość niemieckich inwestycji bezpośrednich w Wielkiej Brytanii – pisze Reuters. W 2021 roku było to około 140 miliardów euro, co oznacza spadek o 16,1 procent w porównaniu z 2016 rokiem.
Według DIHK w Wielkiej Brytanii działa obecnie około 2163 niemieckich firm, o 5,2 proc. mniej niż w 2016 r. Tymczasem wiele brytyjskich firm przeniosło się do Niemiec w ostatnich latach. Germany Trade and Invest (GTAI), organizacja pomagająca międzynarodowym firmom w zakładaniu działalności w Niemczech, od czasu głosowania w sprawie Brexitu naliczyła ponad 1000 nowych firm z Wielkiej Brytanii.