Przy eksporcie złomu w ilości do 540 tysięcy ton cło wyniesie 100 euro za tonę, jeśli ta liczba zostanie przekroczona - 290 euro za tonę. Ustalona wielkość kontyngentu taryfowego (do 540 tys. ton) jest zróżnicowana według regionów, biorąc pod uwagę ich specyfikę przemysłową. Cła będą miały zastosowanie wyłącznie do eksportu poza Euroazjatycką Unię Gospodarczą.

„Podjęta decyzja ma na celu zapobieganie wzrostom cen na krajowym rynku i zaspokojenie popytu na surowce krajowych przedsiębiorstw hutniczych” – napisano w komunikacie rządu.

Pod koniec marca rosyjskie Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że podkomisja ds. regulacji celno-taryfowych i pozataryfowych środków ochronnych w handlu zagranicznym poparła propozycję Ministerstwa Przemysłu i Handlu w sprawie wprowadzenia kontyngentu taryfowego w wysokości 810 tys. ton na eksport złomu i odpadów żelaznych. Założono, że stawka cła eksportowego w ramach kontyngentu pozostanie taka sama i wyniesie 5 proc., ale nie mniej niż 100 euro za tonę. Stawka bezkwotowa wyniesie 5 proc., ale nie mniej niż 290 euro za tonę. Przepisy miały obowiązywać od 1 maja do 31 lipca 2022 r.

Od stycznia 2022 r. rząd Federacji Rosyjskiej podniósł stawki ceł eksportowych na złom żelazny i wprowadził mieszaną cło eksportowe w wysokości 5 proc. na 180 dni, ale nie mniej niż 100 euro za tonę (poprzednio – 70 euro/tonę). Po raz pierwszy cło na złom zostało podwyższone w 2021 r. w związku z rosnącymi cenami metali (do 5 proc., ale nie mniej niż 45 euro/tonę, z 5 proc., ale nie mniej niż 5 euro/tonę). W połowie maja 2022 r. rząd Rosji zatwierdził również procedurę wydawania zezwoleń na eksport ołowiu surowego, a także jego złomu i odpadów, które będą ważne do 15 listopada.

Czytaj więcej

Ceny stali szaleją. Jak rynek poradzi sobie z jej brakami?