Eksportowy potencjał Polski mocno się różni w zależności od regionu. Dominują mocno uprzemysłowione województwa, choć charakter ich eksportu z czasem się zmienia.
Mocnym regionem eksportowym jest Wielkopolska. Według danych Izby Celnej w 2014 roku eksport województwa wyniósł 17,3 mld euro. Największymi eksporterami są międzynarodowe koncerny, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, a następnie rolnej i przetwórstwa spożywczego, meblarskiej i drzewnej oraz chemicznej. Znaczenia nabiera eksport elektroniki.
W najbliższych latach zwiększać się będzie znaczenie sektora ICT, zarówno w sferze produkcji elektroniki, komputerów i technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak i zautomatyzowanych systemów na potrzeby biznesu. Wzrośnie eksportowa ranga branży logistycznej.
Teraz Afryka
Według wielkopolskiego Centrum Obsługi Inwestora największa część eksportu z regionu kierowana jest do Niemiec, Francji i Holandii. Ale ponad 80 proc. przedsiębiorców obecnych na poznańskiej konferencji Programu Rozwoju Eksportu (PRE) zadeklarowało chęć ekspansji poza Europę. Najczęściej wskazywano na Afrykę oraz Środkowy i Bliski Wschód, a także Daleki Wschód. – Wprawdzie handel z krajami naszego kontynentu jest prostszy, ale rynek robi się coraz ciaśniejszy i bardziej konkurencyjny. Odległe regiony, choć trudniejsze, są bardziej chłonne i pozwalają na zdywersyfikowanie kierunków sprzedaży – mówi Maciej Ceitel, dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK w Poznaniu.
Do najważniejszych regionów eksportowych należy Śląsk. Eksperci PRE wskazują, że wysoka pozycja to zasługa bogactwa zasobów naturalnych i ludzkich. Ale waga tych pierwszych dla gospodarki i eksportu regionu maleje, przy rosnącym znaczeniu tych drugich. Na razie w strukturze śląskiego eksportu dominuje przemysł ciężki oraz produkcja firm, które zainwestowały w regionie, np. w sektorze samochodowym. Wśród najważniejszych produktów eksportowych są maszyny, w tym urządzenia dla górnictwa, sprzęt elektryczny i elektroniczny, żelazo i produkty ze stali, węgiel i koks oraz części dla sektora motoryzacyjnego. Zdaniem Doroty Konarskej, dyrektora Centrum Bankowości Korporacyjnej BZ WBK w Katowicach, minerały i złoża mogą być eksportowane w stanie surowym, ale innowacyjne rozwiązania pozwalają sprzedawać je za granicą jako towary przetworzone.