Aktualizacja: 15.12.2020 12:22 Publikacja: 15.12.2020 11:58
Moskwa
Foto: AFP
Według danych Rosstatu (urząd statystyczny), w okresie styczeń-wrzesień, zrównoważony wynik finansowy przedsiębiorstw rosyjskich (z wyłączeniem banków i małych firm) zmniejszył się o 43,5 procent. To najgorszy wynik w historii współczesnej Rosji. Poprzedni anty-rekord został ustanowiony w 2014 roku (aneksja Krymu i sankcje Zachodu): wtedy zyski spadły o 31,8 proc. W 2008 r. podczas światowego kryzysu finansowego i agresji Rosji na Gruzję, spadek wyniósł 30,9 procent.
Udział nierentownych przedsiębiorstw w rosyjskiej gospodarce wzrósł z 29,1 proc. do 32,6 proc., a łącznie straciły one 4,948 bln rubli (250 mld zł) - 3,2 razy więcej niż w tym samym okresie rok temu, wylicza portal finanz.ru
Saxo Bank przedstawił swoje coroczne Szokujące Prognozy, czyli serię projekcji, które wydają się mało prawdopodobne, ale których spełnienie może wywołać duże wstrząsy na rynkach, w gospodarce i polityce.
Spór o umowę o wolnym handlu między Unią i Mercosurem pokazuje, że kiedy nowy prezydent USA wywoła wojnę celną ze zjednoczoną Europą, każdy kraj „27” będzie grał z Ameryką na własną rękę.
Prezydent elekt zamierza przymknąć amerykański rynek dla europejskich eksporterów. Zdusi jedno z ostatnich źródeł wzrostu Starego Kontynentu.
Mieszkańcy Offenbachu, Gelsenkirchen i Duisburga mają najniższą siłę nabywczą w Niemczech. Z kolei Starnberg może sobie pozwolić na dwa razy więcej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Patrzymy na kapitał społeczny znacznie szerzej i pokazujemy, że nie jest z nim tak źle, jak to sugerują badania ogólnego zaufania – mówi Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Zdrowe nawyki dotyczące snu mają duży wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie całego organizmu. Najnowsze badania naukowców potwierdzają, że nieregularny rytm snu może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Znacząco zwiększa ryzyko zawału i udaru.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Popularne leki opracowane w celu leczenia cukrzycy i wykorzystywane do leczenia otyłości znalazły kolejne zastosowanie. Okazuje się, że są w stanie pomóc osobom mającym problem z nerkami.
Mimo że kosztowne leki na otyłość, między innymi Wegovy i Ozempic, dają bardzo obiecujące wyniki, to nierzadko pozostają one poza zasięgiem milionów Amerykanów – programy ubezpieczeń społecznych, wspierane przez administrację, nie mogą ich bowiem finansować. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden chce jednak, by niebawem się to zmieniło.
Środowisko psychiatrów apeluje o rozszerzenie programu lekowego dla osób cierpiących na depresję lekooporną. Z problemem lekooporności zmaga się ok. 30 proc. pacjentów chorujących na depresję. To nawet 450 tys. osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas