Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 13.05.2020 06:44 Publikacja: 12.05.2020 21:00
Straty branży turystycznej na świecie mogą sięgać 30–50 mld dol.
Foto: AFP
Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie o otwarciu granic między tymi trzema państwami. Od piątku obywatele państw bałtyckich będą mogli swobodnie podróżować na swoim terytorium. Premier Litwy Saulius Skvernelis zasygnalizował, że do tej „podróżnej bańki" – jak nazwano porozumienie – można doprosić Polskę. – Sytuacja w trzech państwach bałtyckich i Polsce jest podobna, a kraje stosują podobne środki, aby poradzić sobie z kryzysem. To jest naprawdę wykonalne – powiedział kilka dni temu premier Litwy i poinformował o rozmowie na ten temat z Mateuszem Morawieckim. O podobnej bańce rozmawiają Grecja i Cypr w połączeniu ewentualnie z Izraelem, spekuluje się także o specjalnym porozumieniu między Francją i Wielką Brytanią. Poza Europą podobny układ chcą zawrzeć Australia i Nowa Zelandia.
Zespół Rafała Brzoski, który pracuje nad likwidacją barier prawnych, przekazał rządowi pierwsze 111 propozycji zmian przepisów. Ponad 60 proc. z nich dostało zielone światło, 30 proc. wymaga jeszcze dalszych prac, a tylko 8 proc. nie wejdzie w życie.
Czy Europa może liczyć, że bank centralny USA zapewni jej dopływ dolarów w czasie napięć rynkowych – zastanawiają się przedstawiciele banków centralnych i organów nadzoru finansowego. Są oni zdania, że wysoce nierealne byłoby niedotrzymanie przez Fed swych zobowiązań, a sam bank nie dał ani razu do zrozumienia, że mógłby tak postąpić.
Komisja Europejska przedstawiła „mapę drogową” prowadzącą do utworzenia unii rynków kapitałowych (CMU/UMC) w Unii Europejskiej. Zasadniczym wskazaniem jest szybko działać.
Niby wciąż obowiązują, ale dla ekipy Donalda Trumpa stały się niewidoczne. Amerykańska kontrola przestrzegania antyrosyjskich sankcji przestała funkcjonować.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Po raz dziesiąty z kolei za najszczęśliwszy naród na świecie uznano Finów. W całej Skandynawii żyje się bardziej bezproblemowo, niż w innych miejscach na świecie.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ból pleców to powszechny problem, który może wynikać z wielu, często trudnych do ustalenia przyczyn. Sposobów radzenia sobie z nim jest sporo, jednak okazuje się, że większość jest nieskuteczna. Według naukowców działa tylko kilka metod.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego udziału Polaków w badaniach profilaktycznych – uważa Paweł Walicki. Prezes zarządu Grupy Centrum Medycznego CMP był gościem „Rzeczpospolitej” podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii podzielił się wynikami badania dotyczącego skutków spożycia napojów typu slushy. Okazuje się, że mogą one powodować poważne dolegliwości zdrowotne u dzieci poniżej 8. roku życia.
Amerykańskie służby celne odnotowały gwałtowny wzrost prób przemytu jaj z Meksyku. W Stanach Zjednoczonych ceny jaj wciąż rosną, a mimo to zaczyna ich brakować w sklepach. Jest tak źle, że amerykański rząd prosi Danię o sprzedaż jaj.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas