Wenezuela tonie w hiperinflacji

Dane wenezuelskiej opozycji mówią o tegorocznej inflacji na poziomie 3246 procent. Zagraniczni eksperci ocenia ją na dużo wyższą.

Aktualizacja: 09.10.2020 12:52 Publikacja: 09.10.2020 12:34

Wenezuela tonie w hiperinflacji

Foto: Bloomberg

Wzrost cen w Wenezueli w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku przekroczył 1400 procent. Takie dane podała komisja finansowa Zgromadzenia Narodowego (parlament jednoizbowy Wenezueli), kontrolowana przez politycznych przeciwników dyktatora Nicolasa Maduro i jego rządu, informuje agencja TASS.

„Inflacja we wrześniu wyniosła 30 procent, a od początku roku - 1433,58 proc." - poinformowali parlamentarzyści w komunikacie na portalu społecznościowym. W ujęciu rocznym wzrost cen wyniesie 3246 procent.

W lutym bank centralny Wenezueli poinformował, że inflacja w 2019 r wyniosła 9585,5 procent. Zdaniem wenezuelskiej opozycji, która samodzielnie, z braku oficjalnych informacji, od 2017 r przygotowywała raporty o krajowych wskaźnikach gospodarczych, ceny wzrosły w ubiegłym roku o 7 374,4 procent.

Dane Banku Wenezueli są wielokrotnie zaniżone w stosunku do wyliczeń i prognoz MFW i innych finansowych instytutów zagranicznych. Fundusz ocenił poziom inflacji w 2019 r na 200 tysięcy procent. W 2020 r spodziewa się, że inflacja sięgnie pół miliona procent.

Wenezuelski kryzys spowodowany przez skorumpowany i nieudolny reżim Nicolasa Maduro wspierany przez Rosję i Iran, zepchnął kraj na społeczno-gospodarcze dno. Szaleje hiperinflacja, narodowy pieniądz -peso stał się bezwartościowy; w sklepach nie ma podstawowych towarów, a wydobycie ropy, której Wenezuela ma najwięcej na świecie, spadło do poziomu sprzed II wojny światowej.

Według danych ONZ Wenezuelę opuściło już ok. 4,5 mln osób, z czego prawie 80 proc. znajduje się w sąsiednich państwach regionu, głównie w Kolumbii. Według niektórych prognoz, w 2020 roku liczba emigrantów z Wenezueli może wzrosnąć do 6,5 mln.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne