EBOR z odsieczą Ukrainie

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju będzie w tym roku największym inwestorem na Ukrainie. EBOR wpompował w ten kraj w 2014 roku 1,2 mld euro.

Aktualizacja: 14.03.2015 13:33 Publikacja: 14.03.2015 13:09

EBOR z odsieczą Ukrainie

Foto: Bloomberg

We czwartek,12 marca Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował o przyznaniu Ukraińcom 17,5 mld dol. pomocy finansowej. Te pieniądze będą wykorzystane przeze wszystkim na wsparcie bilansu płatniczego, dofinansowanie sektora i wsparcie najpilniejszych reform strukturalnych oraz walkę z korupcją. Pieniądze z EBOR zostaną przeznaczone głównie na inwestycje.

Zdaniem Francisa Malige, odpowiadające w londyńskim banku za region Europy Wschodniej i Kaukazu wsparcie z MFW bardzo poprawiło atmosferę na Ukrainie, zwłaszcza, że pierwsza 5- miliardowa transza pomocy została natychmiast uruchomiona. - To był niezbędny ruch. Wiele osób zaczęło już panikować widząc zmiany kursu hrywny -mówi dyrektor EBOR. - Teraz kluczem do sukcesu byłoby przekonanie inwestorów prywatnych,że temu krajowi warto jest uwierzyć - mówił Malige. - W tej chwili w ogóle brak jest jakiegokolwiek zaufania, więc inwestorzy prywatni trzymają się z daleka - dodał.

Bank wydał już na Ukrainie w 2014 roku 1,2 mld euro. W tym roku - 800 mln, głównie z przeznaczeniem na infrastrukturę, rolnictwo i sektor bankowy. Ale Francis Malige nie ukrywa,że dalsze inwestycje tak jak jest to w przypadku wszystkich 64 krajów w których działa bank są związane z tempem przeprowadzanych reform. I szybciej będą postępować, tym środków będzie więcej.

EBOR działa na Ukrainie wspólnie z MFW i w sektorze bankowym starają się doprowadzić do zerwania z zasadą kredytowania wyłącznie własnych przedsięwzięć instytucji finansowych, co nie podlega żadnej zewnętrznej kontroli. W ten sposób pieniądze, jakie są przekazywane bankom nie trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Na „wyczyszczenie" ich bilansów ( na Ukrainie istnieje dzisiaj 165 banków) władze dały sobie czas do końca 2015 roku.

Ale wsparcie MFW i EBOR nie przyszło za darmo. Ukraińcy muszą stopniowo wycofać się z subsydiowania cen gazu dostarczanego gospodarstwom domowym (pierwszy etap od 1 kwietnia), usprawnione ma także zostać działanie sądownictwa. EBOR widzi możliwość inwestowania w sektorze energetycznym, także kredytowania zakupów gazu naturalnego, który byłby magazynowany w okresie mniejszego popytu na energię. Dotychczas na pokrywanie należności za gaz wykorzystywane były środki z rezerw walutowych.

Malige nie ukrywa również, że reforma energetyki jest niezbędna, ponieważ ta branża jest wyjątkowo podatna na korupcję. W rankingu Transparency International Ukraina znalazła się na 142 miejscu na 174 sklasyfikowanych krajów, o 6 miejsc niżej, niż Rosja.

Ukraina jest kolejnym kraje, w którym EBOR jest „frontowym" inwestorem. Podobnie było w krajach Afryki Północnej po Arabskiej Wiośnie. Zadaniem banku jest więc przede wszystkim przejmowanie części inwestycyjnego ryzyka, a tym samym zachęcanie innych inwestorów do lokowania pieniędzy w kraju, który przeżywa potężne kłopoty gospodarcze.

Zdaniem Malige pozytywny wpływ na nastroje inwestorów będzie miało rozpoczęcie negocjacji z wierzycielami na temat restrukturyzacji zadłużenia. EBOR nie kupował ukraińskich papierów, ale inwestował bezpośrednio w banki i przedsiębiorstwa przemysłowe, a wiele z jego inwestycji straciło na swojej wartości.

Jednocześnie EBOR dość surowo ocenia tempo ukraińskich reform. Przedstawiciele banku nie ukrywają, że są zniecierpliwieni faktem,że o reformach znacznie więcej się mówi, niż robi.

Gospodarka ukraińska jest kolejny rok w recesji, pogłębionej konfliktem na wschodzie kraju. Rezerwy walutowe wynoszą już tylko 6,5 mld dol., a za każdy dolar zadłużenia płaci się już tylko 49 centów w porównaniu z 90 centami w październiku 2014.

MFW
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?
Gospodarka
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa, a to nie wszystkie korzyści