Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 01.10.2015 22:00 Publikacja: 01.10.2015 22:00
Paneliści zgodnie podkreślali, że relacje z Rosją nie układają się po naszej myśli
Foto: materiały prasowe
Stary Kontynent pozostaje atrakcyjnym regionem, choć z roku na rok traci dystans do reszty świata pod względem gospodarczym, politycznym oraz ideowym. Czy odpowiedzią na te problemy może być nowy europejski porządek? Co zrobić, aby utrzymać silną pozycję? Odpowiedzi na to pytanie szukał prezes PZU Andrzej Klesyk z uczestnikami panelu „Koniec pozimnowojennych iluzji: czy Europa potrzebuje nowego porządku?".
– Dla wielu krajów na świecie Europa jest wciąż największym partnerem gospodarczym i bardzo pożądanym rynkiem. Jesteśmy przewidywalni, oparci na wartościach i atrakcyjni ekonomicznie – mówił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. unii energetycznej. Jego zdaniem warto wzmacniać tę świadomość i wciąż przypominać, że Europa to bardzo atrakcyjny element gospodarczej mapy świata, który ma swoją niezaprzeczalną siłę.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżniali za badania nad tym, jak instytucje wpływają na losy narodów.
W ciągu pierwszych trzech i pół roku kadencji prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, indeks S&P 500 zyskał 50,1 proc. W podobnym okresie rządów Donalda Trumpa wzrósł on natomiast o 53,1 proc.
Obok dwóch pierwszych założeń strategii migracyjnej dotyczącej kontroli i bezpieczeństwa chcielibyśmy usłyszeć trzecie, dotyczące potrzeb rynku pracy – mówi Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP.
Jeżeli chcemy pozyskiwać więcej pocisków 155 mm, to formuła Narodowej Rezerwy Amunicyjnej musi zostać dogłębnie zrewidowana, a jej założenia urealnione adekwatnie do aktualnej sytuacji na rynku zbrojeniowym – mówi gen. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
Koncerny metalurgiczne Rosji, które już borykają się z gwałtownym spadkiem eksportu w wyniku sankcji, otrzymały nowy cios. Turcja - jeden z głównych klientów hut oligarchów - wprowadza cła na rosyjskie wyroby stalowe.
Wojskowy samolot transportowy Tu-134 należący do 117. pułku wojskowego lotnictwa transportowego sił zbrojnych Rosji spłonął w nocy w niszczycielskim pożarze, który wybuchł na lotnisku Orenburg-2 - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).
Ministrowie finansów najważniejszych państw BRICS odmówili przybycia na spotkanie do Moskwy. Kreml prezentował tam swój pomysł na odejście od płatności w dolarach amerykańskich. Nikt go nie poparł.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski może w nadchodzących dniach przedstawić rodakom Plan Zwycięstwa - zapowiedział w weekend Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję znacznie zmniejszyły unijny eksport do tego kraju. To wcale nie znaczy, że produkcja z UE nie ląduje w Rosji.
Rząd brytyjski prowadzi w tej chwili 37 śledztw w sprawie łamania antyrosyjskich sankcji przez firmy tego kraju. Spośród nich tylko jedna została ukarana.
Dziennik "Bild" podaje, że Niemcy nie zamierzają już dostarczać Ukrainie ciężkiego sprzętu wojskowego. W ocenie Ministerstwa Obrony Ukraińcy w najbliższej przyszłości nie będą w stanie rozpocząć kontrofensywy w celu wyzwolenia swoich okupowanych terytoriów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Estonii deklaruje, że jego kraj może dokonać zakupu uzbrojenia na Ukrainie.
Tusk zaostrza kurs tylko w słowach, a czyny co innego - powiedział w TVP Info polityk PiS Jacek Sasin, pytany o zapowiedzi Donalda Tuska dotyczące walki z nielegalną migracją.
Bath and Body Works zaprzestało sprzedaży świecy ozdobionej motywem zimowym, który wielu komentujących online porównało do kaptura Ku Klux Klanu. Firma zdecydowała się wycofać świece ze sklepów i przeprasza za niezamierzoną kontrowersję.
Lasy Państwowe ogłosiły nowe zasady sprzedaży drewna. Będą obowiązywały w 2025 i 2026 roku. Ich celem jest ograniczenie wywozu nieprzetworzonego drewna poza Polskę i kraje UE. Służyć ma temu wyższy udział kryteriów pozacenowych w ocenie ofert zakupu, premiowanie lokalnych firm, a także wprowadzenie mechanizmów ograniczających opłacalność eksportu drewna nieprzetworzonego.
Afgańskie Ministerstwo Propagowania Cnoty i Zwalczania Występków zapowiedziało w poniedziałek wdrożenie prawa zakazującego publikowania wizerunków wszystkich żywych istot.
Do dyskusji o wynikach polskich olimpijczyków w Paryżu całkiem sporo może wnieść ekonomia – uważają badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Oprócz działaczy organizacji społecznych, do tego aby zająć stanowisko wobec słów premiera Donalda Tuska o zawieszeniu prawa do azylu poczuli się zobowiązani członkowie rządu – w tym Adam Bodnar, jak i koalicjanci.
- Kiedy ziemia wysycha, kiedy już nie jest tak nasączona przez wodę, to budynki zaczynają pracować, zaczynają siadać i pojawiają się pęknięcia. Także niestety, ale spodziewam się, że takich budynków do wyburzenia może być znacznie więcej. Na razie mamy osiem takich adresów - mówi nam Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołazów. Miesiąc temu miasto znalazło się pod wodą. Nadal trwa sprzątanie, a mieszkańcy czekają na pieniądze na odbudowę domów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas