Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 01.10.2015 22:00 Publikacja: 01.10.2015 22:00
Debacie otwierającej sopockie spotkanie przysłuchiwało się niemal 700 osób
Foto: materiały prasowe
– Nie musimy przesadzać z zagrożeniem – oceniła dzisiejszą sytuację w Europie prof. Magdalena Środa. – Całe EFNI powinno odbywać się w poważnym nastroju, bo „game is over" – rzucił z kolei apokaliptycznie Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny Liberte. W środę wieczorem uroczyście ruszyło Europejskie Forum Nowych Idei. A wraz z nim gorące dyskusje.
Na pierwszą, uroczystą debatę stawiło się blisko 700 osób, w tym przedstawiciele unijnych instytucji, ekonomiści, analitycy, szefowie firm, liczna reprezentacja mediów. W pierwszych rzędach Pawilonu Nowych Idei, postawionego specjalnie na kongres na plaży sopockiego Grand Hotelu, debacie przysłuchiwali się m.in. Bronisław Komorowski, Krzysztof Bielecki, Danuta Hubner, Janusz Lewandowski i Jerzy Buzek.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Siłą rzeczy osady ściekowe są tym, z czym przeciętny Kowalski wolałby nie mieć do czynienia. Ale gdyby się okazało, że można je z pożytkiem wykorzystać na potrzeby gospodarki, mógłby spojrzeć na nie przychylniejszym okiem.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Takiej sytuacji nie było w Rosji od dekady. Stosunek średniej emerytury do średniej płacy obniżył się do 25 procent. To konsekwencja wywołanej przez Kreml wojny.
Ostatnie tygodnie przyniosły Izraelowi ogromne sukcesy w wojnie z Hezbollahem. Popularność obecnego rządu mocno więc wzrosła. Nieco przysłania to fakt, że wojna stłumiła wzrost gospodarczy, bardzo zwiększyła deficyt budżetowy i sprowokowała cięcia ratingów kraju. Problemem gospodarki izraelskiej jest m.in. niedobór rąk do pracy oraz bardzo zmniejszony ruch turystyczny.
– W tej chwili wydaje się, że stopy procentowe będziemy ewentualnie obniżać po marcu, w drugim kwartale 2025 r. – ocenił prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji.
Równowartość 20 mld dolarów trafi do krajów najbardziej lojalnych wobec rosyjskiego reżimu. To biedne państwa Azji i Afryki i reżimy antydemokratyczne. Największym dłużnikiem Kremla jest białoruski dyktator.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Syberii.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował w czasie spotkania z dziennikarzami kwestię odwołania ze stanowiska ambasadora Rosji w USA, Anatolija Antonowa.
Z pięciu najpopularniejszych kierunków wyjazdów wakacyjnych Polaków aż cztery – Turcja, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria – w ostatnim tygodniu zanotowały obniżkę cen. Tylko jeden, Grecja, nie poddała się temu trendowi – podaje Traveldata.
Problem z naszymi sąsiadami nie wynika tylko z nierozliczonego Wołynia, ale także, a może przede wszystkim z tego, co robią dziś. Dziś z ich woli mordercy stają się bohaterami - mówił były premier Leszek Miller. - Ci, którzy wydawali zbrodnicze rozkazy o czystkach etnicznych, mają dzisiaj pomniki, ulice - dodał w programie „Gość Radia ZET”.
„Czy Pani/Pana zdaniem groźby Rosji dotyczące możliwości użycia przez nią broni atomowej są wiarygodne?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Wschodnie ziemie mogą szybko powrócić do Ukrainy, bo większość Rosjan nie traktuje tych terenów poważnie. Z Krymem sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana – mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Co zrobić, aby sojusznicze odstraszanie było wiarygodne? Jakie są główne wnioski z zakończonego Warsaw Security Forum?
Papież Franciszek podjął niezapowiedzianą decyzję, która nie jest bez znaczenia w kontekście wyboru jego następcy - podała agencja Reutera.
W stronę Europy kieruje się znad Oceanu Atlantyckiego huragan Kirk, który już w czwartek znajdzie się nad Polską. W najbliższych dniach wpłynie znacząco na pogodę w naszym kraju. W niektórych rejonach może być niebezpiecznie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Syberii.
Ataki phishingowe, klęski żywiołowe, a nawet działania związane z wojną hybrydową to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorcy w obszarach cyberbezpieczeństwa swojej firmy.
W referendum Kazachowie opowiedzieli się za budową w kraju elektrowni atomowej. O kontrakt rywalizują cztery koncerny, w tym rosyjski. Jednak elektrowni nie zbuduje samodzielnie żaden z nich. Zrobi to międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Międzynarodową Agencją Energii Atomowe i Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych. To gwarancja wysokich standardów bezpieczeństwa i bariera dla korupcji.
Jest "całkowicie niemożliwe", żeby komunistyczne Chiny stały się ojczyzną Tajwanu, ponieważ rząd Tajwanu jest starszy niż komunistyczny rząd, który sprawuje obecnie władzę w Pekinie - przekonuje prezydent Tajwanu, Lai Ching-te.
- Firmy prywatne powinny przejąć węglowe aktywa polskiej energetyki, a do 2030 roku zastąpić je OZE. Rola stabilizatora systemu do czasu uruchomienia atomu przypadłaby źródłom gazowym, mówi Tomasz Zadroga, wiceprezes Grupy Kapitałowej Respect Energy
Prokuratura otrzymała pisemne usprawiedliwienie od obrońcy Marcina Romanowskiego. Poseł klubu PiS nie stawił się w prokuraturze o 9 rano, mimo wysłanego mu wezwania.
Zoltan Varga, węgierski inwestor i właściciel portfela medialnego - udziałowiec Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” - został jednogłośnie wybrany laureatem prestiżowej nagrody GLOBSEC European Business Award. Wyróżnienie zostało wręczone podczas gali Tatra Summit 2024, 4 października.
Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, przedstawił niedawno swój nowy pomysł na biznes, który nie ma nic wspólnego z Facebookiem czy Instagramem. To nowa pasja amerykańskiego miliardera, który rozważa wejście na rynek z nowym produktem.
Znany i lubiany Suzuki S-Cross zadebiutował w nowej wersji SP. Co oznaczają te dwie litery i czym wyróżnia się najświeższy wariant japońskiego SUV-a?
Sportsmenka Marzieh Hamidi uciekła z Afganistanu do Paryża po tym, jak talibowie przejęli władzę w jej kraju. Niedawno zamieściła ważny apel w obronie praw Afganek na Instagramie. Teraz jej życie jest zagrożone - do tego stopnia, że ma ochronę policji. Głośno mówi jednak: „Nikt nie zdoła mnie uciszyć”.
93-letnia poetka uhonorowana została nagrodą za tom wierszy „Raptularz”, wydany przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Walne zgromadzenie Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin odwołało z rady nadzorczej mecenasa Jarosława Grzesiaka oraz synów Zygmunta Solorza: Piotra Żaka i Tobiasa Solorza. To pokłosie sporu w rodzinie miliardera.
Wszystkie mieszkania w Polsce mają być wyposażone w autonomiczne czujki dymu - wprowadzenie takiego obowiązku Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowała niedawno Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie przekłada się na słabość krajowej waluty.
Seniorzy poszkodowani w wyniku ustawy emerytalnej z 2012 roku, mają szansę na wyrównanie swoich świadczeń oraz uzyskanie rekompensat i to mimo braku publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w ich sprawie. Wskazówek udzielił w tym temacie ZUS.
Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii - poinformował Komitet Noblowski.
22 organizacje zrzeszone w ramach DigitalEurope wnioskują o zharmonizowaną transpozycję dyrektywy NIS2, która jest „kamieniem węgielnym europejskiego cyberbezpieczeństwa” – podała Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), która jest sygnatariuszem apelu.
Bardzo łatwo stworzyć bidulę, która jest za słaba, żeby o cokolwiek walczyć. Od początku wiedzieliśmy, że Helena podejmuje decyzje z pozycji siły i robi to świadomie – mówi aktorka Michalina Olszańska, która wcieliła się w rolę żonę boksera w filmie "Kulej. Dwie strony medalu".
Średni koszt rynku mocy przenoszony w opłacie mocowej w latach 2025-2028 będzie wynosić rocznie ok. 8,5-9 mld zł - wynika z oceny skutków regulacji (OSR) projektu noweli ustawy mocowej. Nowe przepisy zakładają przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających dla źródeł niespełniających norm emisji.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował w czasie spotkania z dziennikarzami kwestię odwołania ze stanowiska ambasadora Rosji w USA, Anatolija Antonowa.
Urodził się w Anglii, jest wychowankiem Manchesteru United, a od niedawna gra w Legii Warszawa. 19-letni Maxi Oyedele już w tym tygodniu może zadebiutować w reprezentacji Polski.
Krótki najem trzeba mocniej opodatkować i ograniczyć – zaapelowała szefowa resortu funduszy. W sektorze wiele zmian dokonuje się już teraz na mocy przepisów unijnych.
Paliwa syntetyczne czy wodór to nisza, nie są rozwiązaniem dla masowej dekarbonizacji. Współczesne samochody elektryczne dysponują dużym zasięgiem, szybko się też ładują – mówi Carla Wentzel, prezes Volkswagen Group Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas