Funkcjonujące od pięciu lat dwa programy – dotacji do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji, a także instalacji domowej fotowoltaiki – pochłonęły już 12 mld zł, bo na taką kwotę opiewa liczba wniosków o dotacje. Rządowe agencje sprawdzają, czy środki są wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem. Liczba cofniętych dotacji dotyczy obecnie 1 proc. zrealizowanych inwestycji.
Czytaj więcej
Wsparcie z programu "Mój Prąd 5.0" obejmuje dopłaty dla fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, systemu zarządzania energią i kolektorów słonecznych. Maksymalna wartość dofinansowania to 58 tys. zł.
"Czyste powietrze". Źródła ogrzewania i termomodernizacja
W ramach programu „Czyste powietrze”, a więc dotacji do wymiany źródeł ogrzewania i termomodernizacji, w I półroczu 2023 r. przeprowadzono w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej 5999 kontroli realizacji przedsięwzięć. Z tego w przypadku 5151 kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Natomiast 789 kontroli zakończyło się pomniejszeniem dotacji, co stanowi ok. 13 proc. ogółu kontroli. 59 kontroli (1 proc.) zakończyło się zaś wypowiedzeniem umowy. Przeprowadzono również 102 kontrole trwałości. W przypadku jednej kontroli zmniejszono dotację i również w przypadku jednej kontroli wypowiedziano umowę. – Celem kontroli jest potwierdzenie wykonania umowy o dofinansowanie zgodnie z jej zapisami. Jednym z elementów kontroli jest weryfikacja stanu faktycznego w stosunku do informacji i oświadczeń beneficjenta zawartych we wnioskach o płatność oraz wnioskach o dofinansowanie – wyjaśnia Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW. Drugi element to weryfikacja stanu faktycznego w zakresie spełnienia warunków umowy i programu w zakresie realizacji przedsięwzięcia oraz ich trwałości.
Dobór metod kontrolnych zależy już bezpośrednio od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obligatoryjną kontrolą objęte są wszystkie, w których były wykonywane siłami własnymi prace w zakresie: ocieplenia przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych, montażu wentylacji mechanicznej. WFOŚiGW mają obowiązek skontrolowania minimum 5 proc. liczby przedsięwzięć, dla których złożono wnioski o płatność końcową w poprzednim roku kalendarzowym. Beneficjent programu może zostać poddany kontroli w terminie do pięciu lat od daty zakończenia przedsięwzięcia.