Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 01:41 Publikacja: 31.07.2023 11:54
Chiński przemysł kurczył się czwarty miesiąc z rzędu
Foto: Bloomberg
Każdy odczyt PMI poniżej poziomu 50 pkt jest uznawany za objaw recesji w danym sektorze. Tymczasem PMI dla chińskiego przemysłu był w lipcu już czwarty miesiąc z rzędu poniżej tej granicy.Tymczasem w sektorze usług osłabło tempo poprawy koniunktury. PMI spadł bowiem z 53,2 pkt do 51,5 pkt, a średnio oczekiwano, że zejdzie tylko do 52,9 pkt.
- Co prawda PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł, ale niektóre przedsiębiorstwa wskazały w ankiecie, że środowisko zewnętrzne jest obecnie trudne, zamówienia zagraniczne spadły a niedostateczny popyt jest wciąż główną trudnością, z jaką stykają się spółki - stwierdził Zhao Qinghe, dyrektor w NBS.
Mija rok pracy koalicji kierowanej przez Donalda Tuska. Przedsiębiorcy liczyli na więcej, ale doceniają niektóre działania rządu. Niezmiennie domagają się wicepremiera koordynującego działania gospodarcze.
Rozczarowanie. Tak biznes i eksperci kwitują pierwszy rok rządu Donalda Tuska, choć rozumieją, że miał on pod górkę.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego w listopadzie wyniósł 48,9 pkt - podało S&P Global. Średnia i mediana prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wynosiła 49 pkt, wynik jest więc symbolicznie gorszy od oczekiwań.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za październik wyniósł 49,2 pkt - wynika z danych S&P Global. To odczyt lepszy od prognoz ekonomistów i najwyższy od kwietnia 2022 r.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za wrzesień wyniósł 48,6 pkt - podało S&P Global. Odczyt pozytywnie zaskoczył: jest najwyższy od dziesięciu miesięcy.
Koniunktura w strefie euro ani myśli się poprawiać – wynika ze wstępnego odczytu wskaźnika PMI. Znów duże rozczarowanie przyniósł wynik przemysłu Niemiec, głównego partnera handlowego Polski.
Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w sierpniu 47,8 pkt – podało w poniedziałek S&P Global. Wskaźnik zanotował już dwudziesty ósmy z rzędu odczyt poniżej neutralnych 50 pkt. Jednocześnie okazał się lepszy od prognoz i najwyższy od pięciu miesięcy.
Wskaźniki PMI, mierzące koniunkturę w przemyśle i sektorze usług strefy euro, Niemiec i Francji, były w czerwcu gorsze niż się spodziewano.
Wstępne majowe odczyty indeksów koniunktury PMI z Europy Zachodniej pokazują złagodzenie recesji w przemyśle i ożywienie w sektorze usług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas