Departament Handlu USA uzasadnia decyzję tym, że rosyjski reżim poważnie ingerują w procesy gospodarcze. Państwa będą mogły stosować wobec Rosji „w pełni prawo antydumpingowe” czyli dodatkowe cła na towary rosyjskie.

Aleksiej Portański, profesor Wyższej Szkoły Ekonomicznej obawia się, że inne kraje mogą wprowadzić podobne środki, a to zaszkodzi konkurencyjności rosyjskich firm: „Mówimy o cofnięciu statusu, co ma nigdy nie zdarzyło się w praktyce Stanów. To precedens i w zasadzie efekt ten może być poważny” - mówi ekspert gazecie Kommersant.

Czytaj więcej

Chiny odmawiają Rosji dostaw urządzeń objętych zachodnimi sankcjami

- Pomimo tego, że nasz handel ze Stanami Zjednoczonymi jest niewielki - około 22-25 miliardów dolarów, to Stany kupowały od nas metale szlachetne, półszlachetne, żelazne, stal, żelazo i aluminium. W tym sensie może ucierpieć Norylsk Nikiel (oligarchy Potanina-red). Mogą tu zostać podjęte pewne środki antydumpingowe, w tym selektywne. Tym samym nasz producent traci przewagę konkurencyjną. Przykład Stanów może stać się zaraźliwy, co może mieć wpływ na nasze rynki eksportowe jako całość. Nie jest tajemnicą, że wiele krajów kieruje się tym co robią Stany Zjednoczone. Nie powinniśmy się pocieszać faktem, że nasi azjatyccy przyjaciele nie zwrócą na to uwagi. Zwrócą uwagę choć być może z ich strony będzie to odczuwane jakoś pośrednio - dodaje ekspert.

Stany Zjednoczone uznają 11 krajów za gospodarki nierynkowe. Wśród nich są Chiny, Białoruś, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Rosja uzyskała status rynkowy 20 lat temu i był to decydujący argument za przystąpieniem tego kraju do WTO. Nie będzie łatwo go odzyskać uważa Igor Nikołajew, główny badacz w Instytucie Ekonomii Rosyjskiej Akademii Nauk. Jeśli tak się stanie, nastąpi to później niż zniesienie sankcji, mówi:

„Kiedy nasza gospodarka została uznana za rynkową, było to ważne i symboliczne. Pozbawienie tego statusu na tle istniejących ograniczeń nie jest już tak znaczącym wydarzeniem. Oddanie ich nie nastąpiło od razu. Pozbawienie jest łatwe, ale odwrotne rozwiązanie będzie ostatnim. Pewnego dnia sankcje zostaną zniesione, a stanie się to szybciej niż powrót rosyjskiej gospodarki do statusu rynkowego”.

Ambasada Rosji w Stanach Zjednoczonych stwierdziła, że decyzja Białego Domu jest sprzeczna z logiką i że za nierównowagę na rynkach światowych odpowiadają same władze amerykańskie. Kreml nazwał taki krok „destrukcyjnym”.

Już w ubiegłym roku kwestionowano status Rosji jako gospodarki rynkowej. Departament Handlu USA przeprowadził dochodzenie w sprawie dostaw nawozów. Sprawdzał, czy ceny saletry amonowej można uznać za ceny rynkowe. Wtedy Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że roszczenia były bezpodstawne.

Czytaj więcej

Ta rosyjska firma nie tylko nie ucierpiała przez sankcje, ale wręcz kwitnie