Groźba recesji w strefie euro

Nastroje w strefie euro pogorszyły się w październiku do poziomu najniższego od 2 lat, rośnie groźba technicznej recesji, bo rosną ceny w Niemczech i Francji, a maleje działalność gospodarcza w Niemczech, Francji i Hiszpanii

Publikacja: 29.10.2022 12:18

Groźba recesji w strefie euro

Foto: Bloomberg

Wskaźnik nastrojów w gospodarce podawany co miesiąc przez Komisję Europejską zmalał do 92,5 pkt z 93,6 we wrześniu, dokładnie tak, jak przewidywali analitycy pytani przez Reutera. Zaufanie zmalało w przemyśle i w sektorze usług, a poprawiło się trochę w budownictwie, handlu detalicznym i wśród konsumentów. Nastroje tych ostatnich poprawiły się z rekordowego dołka zanotowanego od czasu zbierania takich danych od 2000 r.

Przedstawicieli przemysłu martwią stan zamówień i tendencje w produkcji z ostatnich miesięcy, trochę lepiej oceniają oczekiwania dotyczące produkcji. Firmy sektora usługowego gorzej oceniają ostatnie 3 miesiące, podobnego popytu spodziewają się w następnym kwartale. Konsumenci źle ocenili bieżące warunki, ale liczą na poprawę gospodarki i własnej sytuacji finansowej w przyszłym roku, choć nadal nie zdradzają gotowości do robienia większych zakupów.

Oczekiwania inflacyjne i cen sprzedaży pogorszyły się wśród konsumentów i przemysłowców, były nieco lepsze w sektorze usług, co jest pewną satysfakcją dla EBC, który podniósł stopy procentowe do najwyższych od 2009 r. Uznał też za istotny postęp w dotychczasowych dokonaniach na polu walki z inflacją.

Możliwość recesji w strefie euro rośnie jednak, a EBC musi nadal podwyższać stopy — uważa Gediminas Simkus z Rady Prezesów, która m.in. decyduje o wysokości tych stóp. — Wydaje się, że znowu wzrosną, zwłaszcza w przyszłym roku, bo zwiększyła się możliwość technicznej recesji w strefie euro — powiedział.

Niemcy oddaliły tę groźbę w III kwartale niespodziewanym wzrostem, ale gospodarka nadal znajduje się na niespokojnych wodach. Inflacja w październiku wyniosła 11,6 proc. rocznie, analitycy spodziewali się bez zmiany 10,9 proc., ale PKB poprawił się niespodziewanie o 0,3 proc. wobec II kwartału — podał Destatis. Instytut Ifo uprzedził, że pełny skutek inflacji jeszcze nie dotarł do konsumentów, choć nieco mniejsza liczba firm planowała podwyżki cen w październiku. Ekonomiści są zdania, że dwucyfrowa inflacja utrzyma się przez pewien czas.

— Gospodarce udało się utrzymać głowę nad wodą, jednak obciążenia najbliższych kwartałów są ogromne — stwierdził główny ekonomista VP Bank, Thomas Gitzel. Jego zdaniem, dane III kwartału odroczyły jedynie recesję w Niemczech i w strefie euro.

Gospodarka Francji osiągnęła w III kwartale wzrost o 0,2 proc., zgodnie z oczekiwaniami rynku, a inflacja zwiększyła się o 1,3 proc. do 7,1 proc. rocznie — poinformował INSEE. Przez 2 miesiące ceny nie rosły tak jak w strefie euro, ale to zmieniło się w październiku, bo energia zdrożała o 19,2 proc., a żywność o 11,8 proc.

Prezes Banque de France, Francois Villeroy de Galhau nie widzi na razie powodu do obniżenia swej prognozy wzrostu 2,6 proc. dla całego roku, ale dostrzega oznaki słabości w całej strefie. Według banku ING, „przy inwestycjach na połowę masztu, ryzyku dostaw energii, uporczywie wysokiej inflacji i generalnym osłabieniu popytu w eksporcie trudno spodziewać się dużej poprawy wzrostu w II półroczu 2023”.

W Hiszpanii ceny artykułów konsumpcyjnych wzrosły o 7,3 proc., mniej niż o 8,9 proc. we wrześniu — podał INE. Był to najmniejszy wzrost od stycznia, mniejszy od 8,1 proc. spodziewanych przez analityków. Wpłynęły na to spadek cen elektryczności i umiarkowany wzrost cen gazu — wyjaśnił INE. Inflacja bazowa była bez zmiany — 6,2 proc. W gospodarce doszło z kolei do zdecydowanego zahamowania. Kwartalny wzrost wyniósł tylko 0,2 proc. wobec 1,5 proc. w II kwartale. Zmalały inwestycje, zwłaszcza w budownictwie, czego nie udało się pokryć dobrymi wynikami sektora usług dzięki turystyce. Wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 3,8 proc. (Reuter liczył na 3,9 proc.), w II kwartale było to 6,8 proc.

Rząd stwierdził, że Hiszpanii nie grozi recesja w najbliższych kwartałach, bo liczy na odporność rynku pracy.

W ostatnich dniach we Francji i w Hiszpanii panowało prawdziwe lato, temperatura w niektórych miejscowościach przekraczała 30 stopni. Z przedłużonego sezonu cieszyli się hotelarze i właściciele lokali gastronomicznych.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne