W Grecji koniec wyrzeczeń: wyższe emerytury i płaca minimalna

Premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił, że w przyszłym roku wzrosną płaca minimalna i emerytury — ten ostatnie pierwszy raz od kryzysu finansowego kilkanaście lat temu

Publikacja: 11.09.2022 11:18

W Grecji koniec wyrzeczeń: wyższe emerytury i płaca minimalna

Foto: Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg

Grecja, najbardziej zadłużony kraj w strefie euro, otrzymała w latach 2010-15 262 mld euro pomocy międzynarodowej w zamian za politykę wyrzeczeń gospodarczych, które obejmowały także zmniejszenie zarobków i emerytur. Po zakończeniu programów pomocy w 2018 r. Grecja uwolniła się w sierpniu spod zwiększonego nadzoru wierzycieli, uzyskała większą swobodę realizacji polityki gospodarczej.

- Po wielu latach zwiększą się świadczenia dla 1,5 mln emerytów — powiedział premier w Salonikach przedstawiając doroczny program gospodarczy. Dodał, że emerytury będą indeksowane do wzrostu PKB i inflacji. Płaca minimalna podwyższona w sierpniu przez rząd do 713 euro miesięcznie wzrośnie znowu w maju, ale Mitsotakis nie podał nowej liczby.

Czytaj więcej

Po 12 latach Grecja odzyskuje swobodę w prowadzeniu polityki gospodarczej

Jego rząd zniesie ponadto podatek solidarnościowy pobierany od pracowników sektora prywatnego i publicznego na walkę z kryzysem finansowym. Premier obiecał też dodatkowe środki na złagodzenie skutków kryzysu energetycznego i rosnących cen na gospodarstwa domowe. Od 2021 r. rząd wydał już ok. 8 mld euro na dopłaty do rachunków za energię i na inną pomoc — pisze Reuter.

Czytaj więcej

Grecka turystyka kwitnie. Rosyjscy turyści niepotrzebni

Mitsotakis powiedział, że ta pomoc będzie nadal udzielana, Grecy o małych dochodach dostaną w grudniu po 250 euro. Ok. 1,3 mln gospodarstw domowych kwalifikuje się do większej pomocy w ogrzewaniu domów zimą, osoby korzystające z paliw płynnych do ogrzewania zamiast gazu czy prądu dostaną dwukrotnie wyższe dopłaty. Wszystkie działania rządu w tym roku i w następnym będą kosztować 5,5 mld euro — poinformował premier.

Dzięki większemu wzrostowi zapewnionemu wyższymi przychodami z turystyki od spodziewanych rząd postanowił wykorzystać wszelkie dodatkowe rezerwy fiskalne na dopłacanie do rachunków za energię. Według premiera, Grecja osiągnie w tym roku wzrost o 5 proc., więcej od przewidywanych wcześniej 3,1 proc. PKB.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne