Odejście lub zawieszenie pracy zagranicznych firm w Moskwie stworzyło ryzyko dla 200 tys. osób, przyznał mer Moskwy Siergiej Sobianin na swoim blogu. W ubiegłym tygodniu na program wsparcia pracowników zagrożonych zwolnieniem miasto przeznaczyło 3,36 mld rubli (70 mln zł).

Sobianin zaznaczył, że program ten ma na celu „uczynienie jak najłatwiejszym” przeniesienia pracowników ze starego miejsca pracy do nowego. Zagraniczne firmy zaczęły masowo zawieszać prace w Rosji po napaści Putina na Ukrainę. W ramach działań wspierających moskiewski biznes, przedsiębiorcy otrzymają dotacje na stworzenie zaplecza produkcyjnego dla towarów, które mają zastąpić produkty z importu.

Najemcom nieruchomości miasto odrocza płatności. Władze Moskwy przesłały też 1 mld rubli (20 mln zł) na utworzenie rosyjskiej sieci tanich jadłodajni.

Nie wiadomo, gdzie w tak szybkim tempie miałyby powstać nowe miejsca pracy w tak dużej ilości. Największe sieci detaliczne ogłosiły właśnie, że rezygnują w otwierania nowych sklepów i zwalniają pracowników.

Główni gracze, w tym X5 Group, Wkuswill i Azbuka Wkusa, zawieszają otwieranie nowych placówek i reorganizują zespoły odpowiedzialne za tworzenie nowych linii biznesowych. Firmy są zmuszone do ograniczania nakładów inwestycyjnych ze względu na rosnące ceny towarów i chaos w łańcuchach dostaw.

Źródło Kommiersanta na rynku nieruchomości komercyjnych twierdzi, że Grupa X5 zwolniła cały zespół ds. rozwoju regionalnego. O tym gazecie „Kommiersant” powiedział jeden z pracowników, którzy zostali objęci redukcją. X5 zaprzecza, twierdzając, że firma „zatrzymała programy ponownego otwierania i renowacji sklepów do końca kwietnia, aby dokonać przeglądu inwestycji kapitałowych na 2022 rok”.

Rozmówca Kommersant w firmie konsultingowej mówi, że sklepy niespożywcze, takie jak M.Video-Eldorado i Inventive Retail Group (zarządzają markowymi retailami: Store, Samsung itp.), również zawiesły otwieranie nowych placówek.

Według partnera One Story, Olgi Sumiszevwskiej, w związku z kryzysem większość detalistów ogranicza wszystkie nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne.

- W związku ze wzrostem kosztów napraw i zakupu sprzętu, duzi detaliści dokonują przeglądu programów remontowych istniejących obiektów i ograniczają inwestycje w otwieranie nowych – potwierdza Michaił Burmistrow, prezes Infoline-Analytics.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czerwiec będzie punktem odniesienia dla rynku nieruchomości handlowych, przewiduje Marina Małakszatko, szefowa działu handlowego CBRE. „Jeśli sytuacja geopolityczna będzie się dalej eskalować, zagraniczni detaliści nie będą w stanie stworzyć logistyki i zorganizować przepływu gotówki w swoich siedzibach. Wtedy zaczną opuszczać kraj – zauważa.

Doprowadzi to do uwolnienia do 40 proc. powierzchni handlowej, która jest zbędna dla rosyjskich sieci, podsumowuje ekspert.