Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnęło związany z tym konkurs w ramach programu Inteligentny Rozwój.
Dzięki wsparciu z NCBR firmy promujące innowacje mogą przetestować nowatorskie rozwiązania, których celem jest transfer wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R) do gospodarki - poinformowało w piątek w przesłanym komunikacie NCBR. Efektem programu ma być wprowadzenie na rynek nowoczesnych i innowacyjnych technologii, produktów i procesów. O dofinansowanie w tej edycji mogły ubiegać się wyłącznie duże przedsiębiorstwa.
"Droga od pomysłu do przemysłu jest pełna wyzwań, a możliwość zweryfikowania wyników prac B+R w praktyce często warunkuje przyszły sukces rynkowy technologii czy produktu" - mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa Jarosław Gowin. Szef resortu nauki podkreśla, że w powstanie instalacji demonstracyjnych duży wkład będą mieli sami przedsiębiorcy - przeznaczą na ten cel kolejne 233 mln zł, co stanowi aż 60 proc. wartości wszystkich projektów. Zdaniem wicepremiera świadczy to o wysokiej motywacji do skomercjalizowania prac B+R.
"Poprzez współfinansowanie nowatorskich projektów przedsiębiorców przez NCBR zdejmujemy z przedsiębiorstw część ryzyka związanego z pracami badawczo-rozwojowymi i pomagamy w szybszej komercjalizacji ich wyników" - dodał dyrektor NCBR, prof. Maciej Chorowski. Dyrektor wyraził nadzieję, że efekty realizowanych projektów przyniosą wymierne korzyści nie tylko poszczególnym firmom, ale całym gałęziom przemysłu.
Do konkursu zgłoszono 26 projektów, na podstawie oceny ekspertów NCBR wybrało siedem najlepszych.