Reklama
Rozwiń

Zapłacimy słony rachunek za niebo zasnute smogiem

Wysoka emisja zanieczyszczeń przyczynia się do ponad 40 tys. zgonów rocznie i zwiększa liczbę przypadków chorób wymagających hospitalizacji. Państwo traci na tym miliardy.

Aktualizacja: 10.01.2017 21:32 Publikacja: 10.01.2017 20:32

W Polsce padają kolejne rekordy poziomu zanieczyszczeń. Smog stał się już nie tylko jednorazowym kłopotem, ale poważnym problemem, wymagającym rozwiązań systemowych. Szacunki dotyczące kosztów smogu mocno się różnią, ale mowa o kwotach rzędu minimum kilkunastu miliardów złotych. Są to straty związane z nieobecnością chorych w pracy, zwolnień lekarskich, hospitalizacji, farmakoterapii czy wydatków na świadczenia rentowe.

Premier Beata Szydło zapowiedziała wczoraj pilne prace nad rozwiązaniami, które mają wspomóc walkę ze smogiem. Już wiadomo, że rząd chce od przyszłego roku zakazać sprzedaży w Polsce kotłów niskoemisyjnych na węgiel, które według szacunków producentów kotłów na paliwo stałe stanowią dziś 60–70 proc. krajowego rynku. Rozporządzenie w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza