Ortyl proponował, że żeby wzmocnić finansowanie samorządów trzeba wprowadzić większą możliwość partycypowania w podatkach. - Być może należy zastanowić się nad podatkiem VAT jako dodatkowym źródłem finansowania, szczególnie inwestycji. To trzeba związać wyraźnie, żeby nie dotyczyło wydatków bieżących – tłumaczył.
Gość podkreślił, że inwestycje już ruszyły. - Ilość przetargów, które ogłaszamy jest duża. To będą setki milionów, które w tym roku uruchomiliśmy – mówił.
- Na Podkarpaciu infrastruktura drogowa w dalszym ciągu wymaga inwestycji. Chcemy też inwestować w ochronę zdrowia (do szpitali trafi prawie 200 mln zł w aktualnej perspektywie). Istotna jest też sfera społeczna. Chcemy inwestować w edukację, infrastrukturę społeczną, pomoc społeczną – wyliczał.
Ortyl zaznaczył, że gros środków trafia też na innowacje i przedsiębiorczość.
Tłumaczył, że fundusze europejskie są obudowane wieloma przepisami. - Trzeba tę sferę upraszczać i to powinien być proces ciągły. Powinna być też większa elastyczność w wydawaniu tych środków – mówił.
- Trzeba przygotowywać się na perspektywę po skończeniu się środków unijnych. Nie możemy całkowicie pozbawić się instrumentów rozwojowych. Nakierowujemy się na instrumenty zwrotne. Przekazaliśmy prawie 200 mln zł do BGK na instrumenty zwrotne pobudzające przedsiębiorczość. Te środki po jednorazowym obrocie stają się naszą własnością. Będziemy je używali, kiedy fundusze będą mniejsze – tłumaczył Ortyl.