Reklama
Rozwiń

Polskie miasta wysoko w prestiżowym rankingu

Polskie miasta trafiły do czołówki najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie dla zagranicznych inwestorów.

Aktualizacja: 14.02.2018 07:36 Publikacja: 14.02.2018 07:30

Polskie miasta wysoko w prestiżowym rankingu

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Warszawa znalazła się na 11. miejscu prestiżowego rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2018/2019 sporządzonego przez fDi Magazine, należącego do grupy Financial Times. Wyprzedziła m.in. Luksemburg, Berlin, Sztokholm, Kopenhagę i Genewę. Na najwyższym miejscu podium znalazł się po raz kolejny Londyn, na kolejnych miejscach sklasyfikowano Dublin i Paryż. Wysoką 6. pozycję zajęła Moskwa.

Raport bazujący na danych z 489 lokalizacji wskazuje najlepsze miejsca dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kilku kategoriach m.in. efektywności kosztów, ułatwień dla prowadzenia biznesu czy strategii przyciągania inwestycji. Pod uwagę brane są lokalizacje w całej Europie, nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Miasta podzielono pod względem wielkości, podobnie jak regiony. Osobnej klasyfikacji dokonano dla poszczególnych części kontynentu.

W ogólnej klasyfikacji obejmującej 10 głównych miast Europy (powyżej 750 tys. mieszkańców z aglomeracją) stolica Polski zajęła 7. miejsce, natomiast w rankingu oceniającym przyjazność dla biznesu – miejsce 3. za Londynem i Dublinem, a przed Bukaresztem, Moskwą, Pragą i Paryżem. W klasyfikacji efektywności kosztów dla prowadzenia działalności gospodarczej Warszawa znalazła się na 9. pozycji, za Petersburgiem i przed Pragą. Natomiast w ogólnym rankingu oceniającym miasta Europy Wschodniej wyprzedziła ją tylko Moskwa. Za to w tej ostatniej klasyfikacji znalazły się jeszcze trzy inne polskie miasta: miejsca od 7. do 9. zajęły kolejno: Wrocław, Poznań i Kraków.

Kraków zajął ponadto 9. lokatę wśród dużych miast Europy ocenianych ze względu na kapitał ludzki i styl życia (w tej dziesiątce aż 8 miejsc zajęły miasta niemieckie) oraz 2. miejsce pod względem przyjazności dla biznesu. W tej samej kategorii 8. lokatę fDi Intelligence przyznało Katowicom.

W kategorii potencjału ekonomicznego miast średniej wielkości na 6. miejscu jest Wrocław (wygrał Zurich przed Edynburgiem i Bonn), a pod względem efektywności kosztów 7. miejsce zajęła Bydgoszcz. Z kolei w kategorii przyjazności dla biznesu (miasta średniej wielkości) Wrocław jest 2, a miejsce 3. zajął Poznań.

Polskie miasta zostały wysoko ocenione także ze względu na realizowane strategie przyciągania zagranicznych inwestycji. W grupie głównych miast Europy Warszawa jest 8, w grupie miast średnich na 2. miejscu znalazł się Szczecin, a na 5. Poznań.

W generalnym rankingu Regionów Przyszłości 2018/2019 pierwsze miejsce zajął region Paryża, przed regionem Dublina i Nadrenią Północną-Westfalią. W klasyfikacji regionów Europy Wschodniej 5. miejsce zdobyło Mazowsze, a miejsce 7. - Dolny Śląsk. W dziesiątce dużych regionów całej Europy Śląsk sklasyfikowano jako 3. w efektywności kosztów. W tej samej kategorii 9. jest Mazowsze. Z kolei Dolny Śląsk zajął 7. miejsce pod względem przyjazności dla biznesu wśród regionów średniej wielkości, natomiast województwo kujawsko-pomorskie – miejsce 9 w efektywności kosztowej. Analitycy fDi Intelligence wyróżnili także województwo lubelskie, Opolszczyznę i Małopolskę w kategorii strategii dla przyciągania inwestycji.

Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza