Rosja z największymi rezerwami złota i walut w historii

Rezerwy międzynarodowe Federacji Rosyjskiej na dzień 1 listopada wyniosły 624,237 mld dolarów. Tak dużych zasobów nie zgromadziła Rosja jeszcze nigdy.

Publikacja: 09.11.2021 16:17

Rosja z największymi rezerwami złota i walut w historii

Foto: Bloomberg

Wysokość rezerw złoto-walutowych podał dziś Bank Rosji. Poprzedni rekord bank odnotował 29 października - wtedy rezerwy międzynarodowe wynosiły 623,2 mld dolarów. W październiku więc zasoby naszego wschodniego sąsiada powiększyły się o 10,115 mld dolarów, czyli 1,6 procent.

To m.in. efekt poważnych zakupów złota przez rosyjski bank centralny oraz przewartościowanie rezerw, w których dolar przestaje dominować na rzecz euro i innych walut.

Czytaj więcej

Rosji kończy się złoto. Pada mit o niewyczerpanych surowcach

Wartość złota monetarnego w rezerwach w październiku zwiększyła się o równowartość 4,201 mld dolarów tj. 3,3 procent i na początek listopada wyniosła 132,859 mld dolarów. Tym samym złoto stanowi już blisko jedną czwartą rosyjskich rezerw. Udział złota monetarnego w rezerwach w październiku wzrósł do 21,3 proc. z 21% we wrześniu.

Rezerwy międzynarodowe (złota i walut obcych) Federacji Rosyjskiej stanowią wysoce płynne aktywa zagraniczne będące w dyspozycji Banku Rosji i rządu Federacji Rosyjskiej. Rezerwy obejmują złoto monetarne, specjalne prawa ciągnienia (SDR), pozycję rezerwową w MFW oraz fundusze walutowe (inne aktywa rezerwowe).

W minionym roku rezerwy międzynarodowe Rosji zwiększyły się o 7,5 procent i na 1 stycznia wyniosły 595,8 mld dolarów. Oprócz rezerw gromadzonych przez bank centralny w Rosji funkcjonuje też Gohran - państwowa instytucja gromadząca metale i kamienie szlachetne na potrzeby rosyjskiego budżetu. To Gohran skupuje rosyjskie diamenty, srebro, platynę, pallad, inne kamienie szlachetne. Gromadzi metale ziem rzadkich.

Czytaj więcej

Skarbiec pełen złota

W odróżnieniu od publicznych informacji o stanie rezerw w Banku Rosji, skarbiec Gohranu pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Nie wiadomo więc, ile diamentów leży w skarbcu Kremla. Analitycy państwowego banku VTB Capital szacowali w sierpniu wielkość rezerw diamentów zgromadzonych w Gohranie w ciągu ostatnich 13 lat na 1,1 miliarda dolarów.

Większość kamieni została zakupiona od Alrosy podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Wtedy gwałtowanie załamał się światowy rynek drogich kamieni i Gohran kupił całą produkcję Alrosa, by ratować tego drugiego dostawcę diamentów na świecie.

Największe rezerwy złoto-walutowe mają obecnie Chiny, przed Japonią.

Czytaj więcej

Dolary są złe dla Kremla, ale nie dla reszty świata
Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne