Rosja z największymi rezerwami złota i walut w historii

Rezerwy międzynarodowe Federacji Rosyjskiej na dzień 1 listopada wyniosły 624,237 mld dolarów. Tak dużych zasobów nie zgromadziła Rosja jeszcze nigdy.

Publikacja: 09.11.2021 16:17

Rosja z największymi rezerwami złota i walut w historii

Foto: Bloomberg

Wysokość rezerw złoto-walutowych podał dziś Bank Rosji. Poprzedni rekord bank odnotował 29 października - wtedy rezerwy międzynarodowe wynosiły 623,2 mld dolarów. W październiku więc zasoby naszego wschodniego sąsiada powiększyły się o 10,115 mld dolarów, czyli 1,6 procent.

To m.in. efekt poważnych zakupów złota przez rosyjski bank centralny oraz przewartościowanie rezerw, w których dolar przestaje dominować na rzecz euro i innych walut.

Czytaj więcej

Rosji kończy się złoto. Pada mit o niewyczerpanych surowcach

Wartość złota monetarnego w rezerwach w październiku zwiększyła się o równowartość 4,201 mld dolarów tj. 3,3 procent i na początek listopada wyniosła 132,859 mld dolarów. Tym samym złoto stanowi już blisko jedną czwartą rosyjskich rezerw. Udział złota monetarnego w rezerwach w październiku wzrósł do 21,3 proc. z 21% we wrześniu.

Rezerwy międzynarodowe (złota i walut obcych) Federacji Rosyjskiej stanowią wysoce płynne aktywa zagraniczne będące w dyspozycji Banku Rosji i rządu Federacji Rosyjskiej. Rezerwy obejmują złoto monetarne, specjalne prawa ciągnienia (SDR), pozycję rezerwową w MFW oraz fundusze walutowe (inne aktywa rezerwowe).

W minionym roku rezerwy międzynarodowe Rosji zwiększyły się o 7,5 procent i na 1 stycznia wyniosły 595,8 mld dolarów. Oprócz rezerw gromadzonych przez bank centralny w Rosji funkcjonuje też Gohran - państwowa instytucja gromadząca metale i kamienie szlachetne na potrzeby rosyjskiego budżetu. To Gohran skupuje rosyjskie diamenty, srebro, platynę, pallad, inne kamienie szlachetne. Gromadzi metale ziem rzadkich.

Czytaj więcej

Skarbiec pełen złota

W odróżnieniu od publicznych informacji o stanie rezerw w Banku Rosji, skarbiec Gohranu pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Nie wiadomo więc, ile diamentów leży w skarbcu Kremla. Analitycy państwowego banku VTB Capital szacowali w sierpniu wielkość rezerw diamentów zgromadzonych w Gohranie w ciągu ostatnich 13 lat na 1,1 miliarda dolarów.

Większość kamieni została zakupiona od Alrosy podczas światowego kryzysu finansowego w 2008 roku. Wtedy gwałtowanie załamał się światowy rynek drogich kamieni i Gohran kupił całą produkcję Alrosa, by ratować tego drugiego dostawcę diamentów na świecie.

Największe rezerwy złoto-walutowe mają obecnie Chiny, przed Japonią.

Czytaj więcej

Dolary są złe dla Kremla, ale nie dla reszty świata
Gospodarka
Bloomberg: polski prezydent lekceważy inwestorów z USA
Gospodarka
Lira turecka może jeszcze osłabnąć. Szansa na tańsze wakacje
Gospodarka
Ekonomiści: Spada wiarygodność ekonomiczna Polski i przejrzystość finansów
Gospodarka
Metropolie Państwa Środka toną w długach
Gospodarka
Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą