Główne cele cyberprzestępców na 2022 r. Królować będzie dezinformacja

Łańcuchy dostaw, kryptowaluty i tokeny NFT to główne cele cyberprzestępców na 2022 rok. W sieci królować ma dezinformacja – ostrzegają eksperci.

Publikacja: 02.11.2021 21:00

Główne cele cyberprzestępców na 2022 r. Królować będzie dezinformacja

Foto: Adobe Stock

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Tak można ocenić obecną sytuację w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa i przewidywania fachowców na kolejne miesiące. O skali zagrożeń niech świadczy fakt, że firma Trend Micro tylko w I połowie br. zablokowała 41 mld prób infekcji (poprzez e-maile, szkodliwe pliki i adresy internetowe). To aż o 47 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Uważajmy! Najlepsze sposoby hakerów na okradanie nas

„Squid Game" kusi cyberprzestępców

W ostatnich 12 miesiącach w 40 proc. firm doszło do incydentów naruszenia bezpieczeństwa w chmurze. Jak wynika z badania Thales, mimo częstych ostatnio ataków na zbiory w chmurze ogromna większość (83 proc.) przedsiębiorstw nadal nie szyfruje połowy wrażliwych danych. To gigantyczny problem, bo większość skradzionych informacji staje się przedmiotem nielegalnego handlu. Jak tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, skradzione dane mogą być wykorzystane do bardziej wyrafinowanych ataków mających na celu uzyskanie dostępu do kont bankowych czy do zakupów. Ale nie tylko. Przedmiotem handlu w tzw. darknecie są bowiem również numery telefonów – za ich pośrednictwem można przeprowadzić popularne ostatnio ataki typu smishing. Chodzi o rodzaj phishingu (wyłudzania danych), ale za pośrednictwem SMS-ów, a nie poczty e-mail.

Phishing i ransomware (szyfrowanie komputerów i wykradanie danych dla okupu) to dziś najbardziej popularne modele ataków. Od ub.r. hakerzy jako przynętę stosują m.in. złośliwe pliki ukrywające się pod tematyką związaną z Covid-19. Teraz sięgają po inny niezwykle popularny i poszukiwany w sieci wątek – serial „Squid Game". Beniamin Szczepankiewicz, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Eset, wskazuje, że to kolejny modelowy przykład tego, jak cyberprzestępcy wykorzystują popularne wśród internautów tematy. Wcześniej podobne scenariusze realizowali bowiem z wykorzystaniem premier gier, jak: „Pokemon Go" i „Fortnite".

Oprogramowanie szpiegujące o nazwie Joker „wszyto" w tym przypadku w mobilną aplikację z tapetami z motywami z serialu. – Joker jest znany od kilku lat. Wyróżniało go bardzo dobre maskowanie, co pozwoliło mu przeniknąć do oficjalnego sklepu Google Play w 24 aplikacjach, które pobrało ponad pół miliona użytkowników. Jego twórcy zadbali o to, aby aplikacje z Jokerem posiadały fałszywe recenzje z pięcioma gwiazdkami. Nieświadome jego obecności ofiary nie widziały odbieranych, jak i wysyłanych przez aplikację wiadomości. Najczęściej dowiadywały się o istnieniu Jokera w momencie wyjaśniania przyczyn wysokich rachunków u operatorów – mówi Szczepankiewicz.

Era fałszywego wideo

Analitycy ostrzegają, że 2022 r. może przynieść jeszcze więcej wyzwań. – W br. cyberprzestępcy wykorzystywali szczepienia, wybory i przechodzenie na pracę hybrydową, aby atakować łańcuchy dostaw i siać zakłócenia. Zaawansowanie i skala cyberataków będą nadal rosnąć. Zakładam, że możemy spodziewać się ogromnego wzrostu liczby ataków mobilnych i ransomware – przewiduje Maya Horowitz, wiceprezes Check Point.

Według prognoz hakerzy sięgną teraz po technologię deep fake. Takie techniki fałszywego wideo lub audio są już na tyle zaawansowane, że można je wykorzystać do tworzenia ukierunkowanych treści w celu dokonywania manipulacji. Ale poza zmasowaną dezinformacją na celowniku hakerów znajdą się też portfele kryptowalut, w tym niezwykle popularne ostatnio tzw. tokeny NFT.

Eksperci ostrzegają: świadomość cyberbezpieczeństwa rośnie zbyt wolno względem skali ataków. Badanie Bitdefender pokazuje, iż globalnie aż 60 proc. respondentów jest poważnie narażonych na ataki, ale tylko 11 proc. zalicza się do kategorii bezpiecznych.

Gospodarka
USA odracza długi Ukrainie. Jej gospodarka rozwija się coraz szybciej
Gospodarka
Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie
Gospodarka
Francję czeka duże zaciskanie budżetowego pasa
Gospodarka
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka
Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze