Reklama
Rozwiń

Jak wyłaniamy najlepszego analityka?

Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowany jest przez redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" od 2007 r. Obecnie trwają edycje XIII i XIV, w których oceniamy celność prognoz dla polskiej gospodarki na lata 2020 i 2021.

Publikacja: 21.01.2020 21:00

Jak wyłaniamy najlepszego analityka?

Foto: Adobe Stock

Rywalizacja jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności analityczne: zawodowych ekonomistów z instytucji finansowych i ośrodków badawczych, niezależnych ekspertów, pracowników naukowych, a także studentów. Uczestnicy konkursu (w najnowszej rundzie jest ich 32) pod koniec każdego kwartału nadsyłają prognozy na cztery kolejne kwartały dla ośmiu wskaźników makroekonomicznych i rynkowych (patrz tabela). Za każdą prognozę mogą otrzymać od zera do 1 pkt w zależności od tego, jak wypada ona na tle faktycznego odczytu danego wskaźnika oraz przewidywań innych uczestników. Podsumowując prognozy na dany kwartał, największą wagę przypisujemy tym formułowanym z rocznym wyprzedzeniem, najmniejszą zaś tym z poprzedzającego kwartału. W rankingu ogólnym największą wagę mają punkty za prognozy PKB i CPI. Wyniki konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego 2019 r. ogłosimy w marcu. W 2018 r. tytuł ten zdobył zespół prognozy-gospodarki.pl, który tworzą Tomasz Kośka, Karol Rybaczuk i Michał Zygmunt. Rok wcześniej triumfował dr Wojciech Zatoń z Uniwersytetu Łódzkiego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Giełda
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
Mniej na sponsoring i cele społeczne. Spółki z WIG20 ograniczają wydatki
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Hossa przetrwa, ale zwyżki na GPW wyhamują