WIG20 rozpoczął drugą w tym roku sesję na 0,6-proc. minusie, a WIG zniżkował o 0,3 proc. Nasza giełda zaczyna zatem notowania w znacznie gorszych nastrojach niż to miało miejsce w czwartek, gdy indeksy dynamicznie zyskiwały. Indeks największych spółek z warszawskiej giełdy 2 stycznia wzrósł o 1,2 proc., a indeks szerokiego rynku o 1,1 proc. Za pogorszenie nastrojów odpowiada słaba czwartkowa sesja na giełdach amerykańskich, gdzie odżyły obawy o to, że Fed dalej będzie ograniczał program skupu aktywów. Dow Jones i Nasdaq100 straciły wczoraj po 0,8 proc., a S&P500 zniżkował o 0,9 proc. Słabe nastroje panowały też w piątek na giełdach azjatyckich. Koreański Kospi spadł o 0,9 proc. Traciły też giełdy chińskie. Na zamknięciu notowań SSE Composite zniżkował o 1,2 proc., a Hang Seng spadał o 2,2 proc. W piątek, podobnie jak w czwartek, nie handlowano zaś na giełdzie w Tokio.

Piątkowy kalendarz danych makroekonomicznych jest znacznie uboższy od czwartkowego. Wczoraj ogłoszono bowiem indeksy PMI dla przemysłu m.in. Chin, USA, kluczowych gospodarek europejskich oraz Polski. Z danych, na które dziś warto zwrócić uwagę, wymienić należy przede wszystkim indeks PMI dla usług w Chinach oraz indeks cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Indeks PMI spadł w grudniu o 1,4 pkt, do 54,6 pkt. Poziom wskaźnika okazał się najniższy od trzech miesięcy. Kolejny rozczarowujący wskaźnik makroekonomiczny z Państwa Środka doprowadził do spadku cen miedzi. W efekcie można oczekiwać, że w piątek pod presją pozostawały będą notowania KGHM.

Wyższy od oczekiwań okazał się grudniowy indeks cen nieruchomości na Wyspach. Ceny, w porównaniu z listopadem, zwiększyły się o 1,4 proc., wobec oczekiwanego wzrostu o 0,7 proc. (miesiąc wcześniej zwyżka sięgnęła 0,7 proc.). Wzrost cen okazał się najbardziej dynamiczny od sierpnia 2009 r., czyli od ponad czterech lat.

Dziś odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Barlinka, w trakcie którego podjęte mają zostać decyzje m.in. o zniesieniu dematerializacji akcji spółki oraz wycofaniu jej z obrotu na warszawskim parkiecie. Także dziś przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy z zysku Puław. Chemiczna spółka wypłaci akcjonariuszom po 10,38 zł na akcję.