Od wzrostów startuje we wtorek warszawski parkiet. Na otwarciu notowań WIG20 zyskiwał 0,6 proc., a WIG rósł o 0,4 proc. Mocnymi wzrostami zakończyła się wtorkowa sesja na giełdzie w Japonii. Nikkei225 zyskał 3,1 proc. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na informację, że Bank Japonii nie zmienił polityki pieniężnej. Koreański Kospi zakończył dzień na niewielkim plusie. Mieszane nastroje panowały zaś na giełdach w Chinach traciły. Hang Seng zyskał 0,2 proc., ale SSE Composite spadł o 0,8 proc. Dziś po długim weekendzie do handlu wracają inwestorzy w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ich brak był wczoraj mocno dostrzegalny na giełdach Starego Kontynentu. Na czołowych parkietach zmiany indeksów były bowiem symboliczne.
Z danych, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, należy wspomnieć o indeksie Instytutu ZEW, indeksie NY Empire State, a z polskiego rynku o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Także na wtorek zaplanowano publikację odczytów dotyczących inflacji w Wielkiej Brytanii. Eksperci prognozują, że indeks Instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec, w lutym utrzymał się na niezmienionym poziomie 61,7 pkt. W wypadku lutowego odczytu indeksu NY Empire State spodziewany jest zaś spadek do 9 pkt, z 12,51 pkt w styczniu. Analitycy oczekują, że przeciętnie zatrudnienie w naszym kraju wzrosło w styczniu w porównaniu z tym samym miesiącem 2013 r. o 0,5 proc., a przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się o 3,2 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosty wyniosły odpowiednio 0,3 proc. i 2,7 proc.
Na wtorek zaplanowano kilka nadzwyczajnych walnych zgromadzeń akcjonariuszy spółek z warszawskiego parkietu. Akcjonariusze DM WDM mają zająć się zmianą uchwały z połowy listopada 2013 r. w sprawie scalenia akcji. NWZA Fonu ma m.in. podjąć decyzję w sprawie scalenia akcji, a akcjonariusze Plast-Boksu mają zadecydować o umorzeniu akcji własnych. Wyniki za IV kwartał 2013 r. dziś opublikował Qumak-Sekom.