Strona sprzedająca dominowała także na innych parkietach Starego Kontynentu. Ofensywa niedźwiedzi najbardziej dała o sobie znać na wschodzie Europy, w Ukrainie, gdzie lokalny indeks UX stracił aż 6,2 proc. oraz Rosji (RTS znalazł się 3,3 proc. poniżej środowego kursu zamknięcia).

Spadki te mają najpewniej związek z eskalacją konfliktu w tamtym rejonie. Według informacji NATO wzdłuż granicy z Ukrainą jest już rozlokowanych ok. 20 tys. rosyjskich żołnierzy. Z kolei władze Ukrainy poinformowały o przejęciu przez rosyjskie wojska kontroli nad kilkoma miejscowościami na południe od Doniecka.

Sytuacja ta zaniepokoiła także zachodnie rynki. Włoski FTSE MIB traci już 2 proc., niemiecki DAX 1,12 proc., a francuski CAC40 0,66 proc. Od spadków rozpoczęła się także sesja za Oceanem, gdzie po prawie trzech godzinach handlu S&P500 i Nasdaq traciły 0,3 proc. względem środowego zamknięcia notowań. S&P zszedł tym samym ponownie poniżej 2000 pkt. Poziom ten - przypomnijmy - został przekroczony we wtorek, 26 sierpnia. Była to najwyższa w historii wycena amerykańskiego indeksu.

Oprócz Ukrainy, wpływ na notowania warszawskich spółek miały też publikacje makroekonomiczne (m.in. PKB USA, niemiecka inflacja i stopa bezrobocia) oraz raporty finansowe za II kwartał 2014 r. Swoje dane przedstawił m.in. Asseco Poland, Cyfrowy Polsat, Bogdanka, Boryszew, Echo Investment oraz Getin Holding. Wszystkie one zakończyły notowania na poziomach niższych niż dzień wcześniej.

Wśród spółek z WIG20 najwięcej, bo aż 4 proc. tracił KGHM. Ze spadkami wycen musieli się też pogodzić akcjonariusze PGNiG (-3,4 proc.), Alior Banku (-3,3 proc.) oraz Eurocashu (-3,1 proc.). Najlepiej wśród blue chips wypadł PZU, którego kapitalizacja i tak skurczyła się o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednią wyceną. Drożały za to akcje dewelopera Orco Property Group (8,1 proc.), który z powodzeniem sprzedał warszawski wieżowiec Złota 44. Wzrostom tym nie towarzyszył jednak zbyt duży obrót. Naśladowców też było niewielu. Tylko co szósta spółka notowana na GPW zwiększyła w czwartek swoją giełdową wartość, a siedem z nich ustanowiło roczne maksimum notowań. Dla porównania roczne minimum ustanowiło 20 spółek, a kurs 68 proc. wszystkich emitentów notowanych na GPW spadł w porównaniu ze środowym kursem otwarcia. Obroty na warszawskim rynku wyniosły 958,13 mln zł.