Przywileje w Unii dla wytrwałych udziałowców

Długoterminowi udziałowcy spółek w Unii będą wynagradzani dodatkowymi prawami głosu albo dywidendami za lojalność, jeśli przejdzie projekt ustawy proponowany przez komisję Parlamentu Europejskiego

Publikacja: 09.05.2015 09:41

Przywileje w Unii dla wytrwałych udziałowców

Foto: Bloomberg

Władze 28 krajów dokonują przeglądu i zmian w przepisach o prawach udziałowców, ponieważ  krytycy zwracają uwagę na zjawisko krótkoterminowości na rynkach akcji: inwestorzy trzymają je przez krótki czas, co zmniejsza ich szanse na rozliczanie zarządów. Komisja ds. prawnych PE poparła proporcją 13:11 głosów kluczowe zmiany w istniejących przepisach.

Aby projekt zmienionej ustawy nabrał mocy obowiązującej, potrzeba wspólnego porozumienia krajów Unii i parlamentu. Politycznie delikatny temat i niewielka przewaga głosów w komisji wskazują, że należy spodziewać się dalszych przepychanek. Globalne forum inwestorów International Corporate Governance Network wskazało w kwietniu, że odejście od reguły jedna akcja jeden glł jest błędem i może wypaczyć prawa mniejszościowych udziałowców.

Nagrody dla długoterminowych akcjonariuszy miałyby postać dodatkowych praw głosu, zachęt podatkowych, dywidendy za lojalność albo akcji za lojalność — oświadczyła komisja PE. Każdy kraj decydowałby o okresie kwalifikacyjnym, ale może być on krótszy niż 2 lata.

Komisja poparła takie prawo głosowania przez udziałowców co 3 lata polityki wynagrodzeń dla członków dyrekcji spółek. Próby wprowadzenia limitów płacowych w takiej polityce odrzucono w głosowaniu. Komisja opowiedziała się ponadto za domaganiem się od dużych spółek publikowania informacji o zyskach lub stratach, podatkach i subwencjach publicznych we wszystkich krajach ich działania.

Sergio Cofferati, włoski działacz związkowy i eurodeputowany sprawozdawca tego projektu wezwał partie prawicowe i centrowe, by nie blokowały elementów dotyczących podatków.

Niektóre kraje już wprowadziły takie zmiany. Francja zatwierdziła tzw. ustawę Florange, która daje posiadaczom akcji przez ponad 2 lata podwójne prawa głosu, praktycznie większość dwóch trzecich w głosowaniu jedna akcja jeden głos. Udziałowcy firmy usług komunalnych GDF Suez zgodzili się na podwójne prawa głosu dla części posiadaczy akcji. Z kolei akcjonariusze L'Oreala utrzymali starą zasadę jedna akcja jeden głos.

Włochy zatwierdziły ustawę, która pozwala firmom dawać podwójne prawa głosu akcjonariuszom mającym akcje przez co najmniej 2 lata. Może z tego skorzystać Fiat Chrysler Automobiles.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem