S&P500 mimo turbulencji trzyma się dzielnie, stres zniknął z rynków finansowych

Klimatu na Wall Street znacząco nie zepsuły nawet dwa wyższe niż oczekiwano odczyty inflacji, które skłoniły traderów z rynku obligacji do zrewidowania przewidywanego terminu pierwszego cięcia stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Publikacja: 17.02.2024 12:18

S&P500 mimo turbulencji trzyma się dzielnie, stres zniknął z rynków finansowych

Foto: Bloomberg

Standard&Poor’s500, kluczowy wskaźnik amerykańskiego rynku akcji, pozostaje niemal niewzruszony i utrzymuje się blisko ostatnich rekordów. Mimo turbulencji we wtorek i piątek, w minionym tygodniu jego wartość spadła zaledwie 0,4 proc.

Zawdzięcza to utrzymującej się popularności sztucznej inteligencji oraz dobrej kondycji gospodarki, podkreśla agencja Bloomberga.

Wskaźnik globalnego finansowego stresu firmowany przez Bank of America Corp., mierzący ryzyko rynkowe, popyt na zabezpieczenie pozycji i przepływy inwestorów jest na najniższym poziomie od kwietnia 2021 roku.

Jednocześnie traderzy z rynku akcji wykazują wyjątkowy apetyt na bycze opcje, zaś w Azji dolarowe obligacje o wysokiej rentowności mają za sobą rekordowe 17 tygodni zwyżek. Dzielnie trzyma się też bitcoin po raz pierwszy od 2021 roku notowany powyżej 50 tys. dolarów.

- Wzrost, jak się wydaje, jest w porządku, a zyski firm odporne, więc łagodne lądowanie gospodarki wciąż jest na stole - twierdzi Que Nguyen, główny strateg rynku akcji w Research Affiliates.

Zauważa on, że wprawdzie inflacja jest wyższa niż by się chciało, ale przedstawiciele Fedu sprawiają wrażenie, że są optymistami i wskazują, że kolejnym ruchem będzie ciecie stóp, tyle, że nieco później.

W sumie apetyt na ryzyko jest duży, a warunki finansowe złagodniały do poziomów nie widzianych od czasów zanim Fed rozpoczął agresywną krucjatę przeciwko inflacji.

Jedocześnie apetyt na akcje wzmagają dobre wyniki firm. Mijający sezon publikacji wyników za ostatni kwartał minionego roku przyniósł 7-proc. wzrost zysków spółek z indeksu Standard&Poor’s500

- Największa zmiana polega na tym, że wcześniej spodziewano się znacznego cięcia stóp zaś obecnie tylko cięcia stóp - przekonuje Art Hogan, główny strateg w firmie B. RileyWealth.

Giełda
Poprawa nastrojów na giełdach. Umiarkowana zwyżka WIG20
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Inwestycyjne okazje akcji z GPW
Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20